• Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Active Registered Voters as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • NPAs
  • Minor:
  • Total:

2011 Candidates

Unless specified, all contests are Nonpartisan - Vote for One.

CITIES AND TOWNS

SPECIAL DISTRICTS

 

CAPE CANAVERAL COUNCIL (2 seats)

Elected from the City of Cape Canaveral

R.E. "Bob" Hoog
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Leo Nicholas
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Betty Walsh
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot

 

MELBOURNE BEACH MAYOR

Elected from the Town of Melbourne Beach

Tom Davis
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Paul S. Guglietta
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
305 Cherry Drive, Melbourne Beach, Fl 32951
Mike Krajic
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot

 

ROCKLEDGE COUNCIL

Elected from the City of Rockledge

Mark Brown
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Frank Forester
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot

 

SATELLITE BEACH COUNCIL (2 seats)

Elected from the City of Satellite Beach

Gregg Billman
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Mark Brimer
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Mike Chase
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Sheryl Denan
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Pat Gibbons
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot

 

WEST MELBOURNE CITY COUNCIL (3 seats)

Elected from the City of West Melbourne

John C. D'Amico
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
674 Brockton Way, West Melbourne, Fl. 32904
726-9888
Andrew B. Jones
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Bill Mettrick
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
2533 Ventura Cir, West Melbourne, Fl. 32904
321-728-5609
Deborah Raskett
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
John Tice
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
Andrea B. Young
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot

 

BAREFOOT BAY TRUSTEE (2 seats)

Elected from the Barefoot Bay Recreation District

Louise Crouse
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
808 Sapodilla Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-663-0314

Tom Guinther
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
1071 Royal Palm Dr, Barefoot Bay, FL 32976
(770) 664-3324

Severio “Sonny” Raponi
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
1031 Oriole Circle, Barefoot Bay, FL 32976
(863) 651-9362

Wilma C. Weglein
Status: Qualified, will appear on Nov. 8 ballot
1204 Chipewa Dr., Barefoot Bay, FL 32976
772-664-6233