• Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
Active Registered Voters
  • as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • NPAs
  • Minor:
  • Total:

Candidates for the 2016 General Election

The 2016 Primary Election was held on August 30th, 2016.

The 2016 General Election will be held on November 8th, 2016

Web sites listed below are not associated with the Brevard County Supervisor of Elections Office. The Elections Office is not responsible for the content of these sites. Any officially announced or qualified candidate for elective office in Brevard County may submit a campaign web site for listing here by e-mailing us at webmaster@votebrevard.com

Unless specified, all contests are Vote for One.

Federal Statewide
President/Vice President
United States Senator
United States Representative
State Attorney
Public Defender
Legislative County
State Senator
State Representatives

Clerk of the Circuit Court
Sheriff
Property Appraiser
Tax Collector
Supervisor of Elections
County Commission, District 1
County Commission, District 3
County Commission, District 5
Canaveral Port Authority
School Board, District 3
School Board, District 4
Soil and Water Conservation District

Judicial Municipal

Florida Supreme Court
District Court of Appeal, District 5
Circuit Judge
County Court Judge Group 1
County Court Judge Group 2
County Court Judge Group 4
​​County Court Judge Group 9 

Cape Canaveral
Cocoa Beach
Cocoa
Grant-Valkaria
Indialantic
Indian Harbour Beach
Malabar
Melbourne
Melbourne Beach
Melbourne Village
Palm Bay
Palm Shores
Rockledge
Satellite Beach
Titusville
West Melbourne
Special Districts Other
Barefoot Bay Trustee
Heritage Isle Community Development District
Holiday Park
Montecito Community Development District
North Merritt Island Dependent Special District
Viera East Community Development District
Viera Stewardship District
State Committeewoman
Precinct Committeemen/Committeewomen
(contested races only)

*All other qualified candidates are unopposed

Clerk of the Circuit Court

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Steve Burdett (REP)
Candidate Report
(321) 446-2309
stephenpburdett@gmail.com
Website: www.steveforclerk.com
Announced 3/12/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Withdrawn 6/28/2016
Scott Ellis (REP)
Candidate Report
(321) 254-7061
sellis@spacey.net
Website: www.ellisforclerk.com
Announced 5/26/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Trudie Infantini (REP)
Candidate Report
(321) 951-3601
voteinfantini@gmail.com
Website: voteinfantini.com
Announced 12/29/2014
Met Petition Requirement
Qualified 6/21/2016
Defeated in Primary
Mary E. Kelly (REP)HTML
Candidate Report
M.E.Kelly4Clerk@gmail.com
Announced 1/26/2016
Withdrawn 3/14/2016
Dave Netterstrom (NPA)
Candidate Report
(321) 604-0715
dnetterstrom@gmail.com
Website: www.Netterstrom.com
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Will Appear in General Election

 

Sheriff

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Wayne Ivey (REP)
Candidate Report
(321) 271-6029
wayne.ivey@ymail.com
Announced 8/3/2015
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

Property Appraiser

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Dana Blickley (REP)
Candidate Report
(321) 514-3176
dana@danablickley.com
Website: www.danablickley.com
Announced 6/1/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Unopposed
Charles “Chuck” Sheridan (NPA)
Candidate Report
321-252-7863
Chuck@Sheridan2016.com
Website: Sheridan2016.com
Announced 3/10/2016
Did Not Qualify

 

Tax Collector

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Alan Borkowski (DEM)
Candidate Report
Alanborkowski@alanforbrevard.com
Website: alanforbrevard.com
Announced 2/1/2016
Did Not Qualify
Lisa Cullen (REP)
Candidate Report
(321) 302-0005
lisa@electlisacullen.com
Announced 4/17/2015
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

Supervisor of Elections

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Robert Graham Johnson (INT)
Candidate Report
(321)749-4727
sufferingbondservant@hotmail.com
Website: www.democracy.com/GrahamJohnson
Announced 7/8/2015
Did Not Qualify
Lori Scott (REP)
Candidate Report
Announced 7/2/2015
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

County Commission, District 1

Incumbent | Elected from Commission District 1

Candidate Status
Benjamin Michael Eaker (REP)
Candidate Report
Announced 9/30/2014
Withdrawn 10/1/2015
Micah Nix (REP)
Candidate Report
(321)267-0620
micah@micahnix.com
Website: micahnix.com
Announced 9/29/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary
Rita Pritchett (REP)
Candidate Report
Website: Ritapritchett.com
Announced 1/7/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Dwight Seigler (DEM)
Candidate Report
dwightseigler@gmail.com
Website: ElectDwightSeigler.Com
Announced 4/1/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary
Ron Taylor (DEM)
Candidate Report
(321)452-2821
voterontaylor@gmail.com
Website: voterontaylor.com
Announced 5/1/2015
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election

 

County Commission, District 3

Incumbent | Elected from Commission District 3  

Candidate Status
Randy Foster (DEM)
Candidate Report
P.O. Box 61024, Palm Bay, FL 32906
(321) 431-9691
foster1963@yahoo.com
Website: ElectRandyFoster.com
Announced 12/19/2014
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
John Tobia (REP)
Candidate Report
P.O. Box 61051, Palm Bay FL 32906
(321) 345-1416
john@johntobia.com
Website: johntobia.com
Announced 11/26/2014
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Andrea Young (REP)
Candidate Report
(321) 480-2770
andreabyoung3@gmail.com
Announced 1/6/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary

 

County Commission, District 5

Incumbent | Elected from Commission District 5

Candidate Status
Alan Borkowski (DEM)
Announced 6/1/2015
Withdrawn 2/1/2016
Kristine Isnardi (REP)
Candidate Report
(321)288-1230
krisisnardi@gmail.com
Website: www.voteforkristine.com/
Announced 7/8/2015
Qualified 6/21/2016
Will Appear in General Election
Terry LaPlante (REP)
Candidate Report
P.O. Box 410575, Melbourne, FL 32941
(321) 600-4045
Announced 3/25/2016
Withdrawn 6/23/2016
Rob Medina (REP)
Candidate Report
(321) 226-8651
Robmedina@cfl.rr.com
Website: electrobmedina.com
Announced 6/12/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary
Anthony Talbott Schultz (WRI)
Candidate Report
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Will Appear in General Election
Kenneth A. Sullivan (REP)
Candidate Report
ksulli0627@gmail.com
Announced 6/10/2015
Withdrawn 6/6/2016

 

Canaveral Port Authority, District 2

Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority

Candidate Status
John H. Evans (REP)
Candidate Report
(321) 267-5504
johnhevanspa@yahoo.com
Announced 1/29/2016
Withdrawn 6/24/2016
Micah Loyd (REP)
Candidate Report
Announced 6/13/2016
Qualified 6/23/2016
Elected in Primary
Glenn Willis (REP)
Candidate Report
(321) 392-4218
glenn@glenn4port.com
Announced 4/29/2016
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary

 

Canaveral Port Authority, District 4

Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority

Candidate Status
Joe Alvarez (NPA)
Candidate Report
joealvarezfortheport@gmail.com
Announced 6/17/2016
Qualified 6/22/2016
Withdrawn 6/28/2016
Bruce Deardoff (REP)
Candidate Report
Announced 3/29/2016
Qualified 6/23/2016
Defeated in Primary
Bob Harvey (REP)
321-806-3525
Candidate Report
HarveyforPort@gmail.com
Website: www.harveyforport.com
Announced 4/4/2016
Qualified 6/22/2016
Elected in Primary

 

School Board, District 3

Incumbent | Elected from School Board District 3

Candidate Status
Darcey Addo
Candidate Report
321) 271-6591
darceylivesinfl@gmail.com
Website: darceyforschoolboard.com
Announced 3/23/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Richard Charbonneau
Candidate Report
(321)848-2178
Richard.Charbonneau@yahoo.com
Website: richforschoolboard.com

Announced 7/16/2015
Qualified 6/21/2016
Defeated in Primary

Tina Descovich
Candidate Report
(321) 480-7581
tina@tinaforschoolboard.com
Website: tinaforschoolboard.com
Announced 2/17/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Larry Finch
Candidate Report
2048 Advana St NE, Palm Bay, FL 32905
(321) 210-9595
lrbr@cfl.rr.com
Website: www.finchforschoolboard.com
Announced 3/12/2015
Qualified 6/23/2016
Defeated in Primary

 

School Board, District 4

Incumbent | Elected from School Board District 4

Candidate Status
Dana DeSantis
Candidate Report
(321) 863-6342
dana@danadesantis.com
Website: Danadesantis.com

Announced 1/4/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary

Karen Henderson
Candidate Report
1725 Suffolk Ct, Viera FL 32955
(321) 609-9083
karenforschoolboard@yahoo.com
Website: karenforschoolboard.org

Announced 2/9/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election

Dean Paterakis
Candidate Report
(321) 220-8228
Dean.paterakis@yahoo.com
Website: Dean4schools.com

Announced 3/4/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/23/2016
Defeated in Primary

Matt Susin
Candidate Report
7331 Office Park Place, Suite 3
Melbourne, FL 32940
(321) 917-4780
matt@mattsusin.com
Website: mattsusin.com
Announced 4/13/2015
Met Petition Requirement
Qualified 6/22/2016
Will Appear in General Election

 

Soil and Water Conservation District, Group 1

Incumbernt | Elected Countywide

Candidate Status
Henry “Boo” Minneboo Announced 6/21/2016
Qualified 6/21/2016
Unopposed

 

Soil and Water Conservation District, Group 3

Incumbernt | Elected Countywide

Candidate Status
Adam Lane Perez Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed

 

Soil and Water Conservation District, Group 5

Incumbernt | Elected Countywide

Candidate Status
Joseph B. “Bud” Crisafulli
(321) 453-7131
Announced 6/21/2016
Qualified 6/21/2016
Unopposed

 

County Court Judge, Group 1

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
David E. Silverman
Candidate Report
(321) 302-4577
lexamissa@aol.com
Announced 4/14/2016
Qualified 5/2/2016
Unopposed
       

 

County Court Judge, Group 2

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Francis D. DeMuro
Candidate Report
demuroforjudge@gmail.com
Announced 5/5/2016
Qualified 5/6/2016
Defeated in Primary
Oscar Hotusing
Candidate Report
oscarforjudge@gmail.com
(321) 544-0437

Announced 5/6/2016
Qualified 5/6/2016
Defeated in Primary

Kelly McCormack Ingram
Candidate Report
attorneykellyingram@gmail.com
Announced 5/2/2016
Qualified 5/4/2016
Will Appear in General Election
Rod Kernan
Candidate Report
rodkernan@gmail.com
Announced 3/5/2015
Met Petition Requirement
Qualified 5/2/2016
Will Appear in General Election

 

County Court Judge, Group 4

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
Rhonda E. Babb
Candidate Report
(321) 431-1440
babb2000@hotmail.com
Announced 5/3/2016
Qualified 5/5/2016
Unopposed

 

County Court Judge, Group 9

Incumbent | Elected Countywide

Candidate Status
David. C. Koenig
Candidate Report  
david@votekoenig.com
Announced 2/17/2016
Qualified 5/2/2016
Unopposed

 

City of Cape Canaveral City Council (2 seats available)

Incumbent | Elected from City of Cape Canaveral

Candidate Status
John Bond Qualified
Will Appear in General Election
Mike Brown Qualified
Will Appear in General Election
Buzz Petsos Qualified
Will Appear in General Election
Rocky Randels Qualified
Will Appear in General Election

 

City of Cocoa Beach Mayor/Commissioner

Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach

Candidate Status
Adrianne Dillon
217 S. Orlando Avenue, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 693-5271
infocbmayor@gmail.com
Announced 5/3/2016
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
Ben Malik
1029 S. Brevard Avenue, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 794-6668
malik4mayor@gmail.com
Website: http://votebenmalik.com/
Announced 1/15/2016
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election

 

City of Cocoa Beach Commissioner, Seat 2

Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach

Candidate Status
Mike Gautreaux
200 St. Lucie Lane #408, Cocoa Beach, FL 32931
votemike@earthlink.net
Announced 3/3/2016
Withdrawn 7/13/2016
Eric Herrburger
20 Country Club Road, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 799-0872
voteherrburger@outlook.com
Announced 8/23/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
Ed Martinez
1225 Samar Road, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 205-7521
votemartinez2016@gmail.com
Announced 3/25/2016
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election
Mary Jane Nail
105 St. Croix Avenue, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 784-2152
votenail@cfl.rr.com
Website: maryjanenail4commissionseat2.weebly.com
Announced 4/2/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election

 

City of Cocoa Beach Commissioner, Seat 3

Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach

Candidate Status
Mike Gautreaux
200 St. Lucie Lane #408, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 432-9007
votemike@earthlink.net
Announced 7/13/2016
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election
John W Hoover
2090 North Atlantic Ave. Apt. 508, Cocoa Beach, FL 32931
VikingGod43@yahoo.com
Announced 3/25/2016
Withdrawn 6/9/2016
Casey Roberts
134 E. Alachua Lane Cocoa Beach, FL 32931
(386) 500-6450
votecpr@gmail.com
Announced 3/23/2016
Qualified 8/23/2016
Will Appear in General Election
Karalyn Woulas
100 Deleon Drive, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 784-1369
karwoulas@yahoo.com
Announced 12/22/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election

 

City of Cocoa Mayor

Incumbent | Elected from City of Cocoa

Candidate Status
Henry Parrish
536 Delannoy Avenue, Cocoa, FL 32922
(321) 302-4017
Huparrish3@hotmail.com
Announced 5/6/2016
Qualified 8/9/2016
Will Appear in General Election
Dontavious “Tay” Smith
807 S. Wilson Avenue, Cocoa, FL 32922
smith4cocoamayor@live.com
Website: http://flanativecocoa321.wix.com/taysmith4cocoamayor
Announced 3/7/2016
Qualified 8/9/2016
Will Appear in General Election

 

City of Cocoa Council Seat District 2

Incumbent | Elected from City of Cocoa District 2

Candidate Status
Brenda Warner
143 Circle Drive, Cocoa, FL 32922
Announced 8/23/2016
Qualified 8/23/2016
Unopposed

 

City of Cocoa Council Seat District 3

Incumbent | Elected from City of Cocoa District 3

Candidate Status
Don Boisvert
285 Outer Drive, Cocoa, FL 32926
(321) 433-8100
DBoisvert2@cfl.rr.com
Announced 3/25/2016
Qualified 8/9/2016
Unopposed

 

Town of Grant-Valkaria, Council Seat 2

Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria

Candidate Status
Lisette Kolar Qualified
Unopposed

 

Town of Grant-Valkaria, Council Seat 4

Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria

Candidate Status
Cathy DeMott Qualified
Unopposed

 

Town of Grant-Valkaria, Council Seat 6

Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria

Candidate Status
Daniel Robino Qualified
Unopposed

 

Town of Indialantic Town Council, Seat 2

Incumbent | Elected from Town of Indialantic

Candidate Status
Mary Jo Kilcullen Qualified
Will Appear in General Election
Vinnie Taranto Jr Qualified
Will Appear in General Election

 

City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 4

Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach

Candidate Status
Frank Guertin Unopposed

 

City of Indian Harbour Beach City Council, Seat 5

Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach

Candidate Status
Scott Nickle Unopposed

 

Town of Malabar Town Council, District 2

Incumbent | Elected from Town of Malabar

Candidate Status
Laura Mahoney Qualified
Will Appear in General Election
Brian Vail Qualified
Will Appear in General Election

 

Town of Malabar Town Council, District 3

Incumbent | Elected from Town of Malabar

Candidate Status
Donald E. Krieger
Website: http://www.krieger-publishing.com/elect/
Qualified
Will Appear in General Election
Steve Rivet Qualified
Will Appear in General Election

 

City of Melbourne Mayor

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Hazel Buggs
805 Davis Street, Melbourne, FL 32901
(321) 794-4623
hazelbuggs@gmail.com
Website: hazelbuggs.com
Announced 1/7/2016
Qualified
Will Appear in General Election
Kathy Meehan
1310 E. Prospect Avenue, Melbourne, FL 32901
(321) 984-7588
kmeehan@cfl.rr.com
Website: meehanformayor.com
Announced 12/29/2015
Qualified
Will Appear in General Election
Mike Nowlin
313 Live Oak Lane, Melbourne, FL 32935
(321) 254-1886
Rnowlin2@cfl.rr.com
Announced 12/23/2015
Qualified
Will Appear in General Election

 

City of Melbourne City Council, District 1

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Richard Contreras
3022 St. Helen's Way, Melbourne, FL 32935
(321) 242-6350
vote4contreras@att.net
Announced 6/15/2015
Withdrawn 5/9/2016
James Paul Slattery
4287 Montreaux Ave., Melbourne, FL 32934
(321) 288-0498
jamesslattery@bellsouth.net
Announced 7/27/2015
Withdrawn 12/14/2015
Cindy Snook
3184 Regina Court, Melbourne, FL 32935
(321) 890-2944
Cindylynn.snook@gmail.com
Announced 1/26/2016
Did Not Qualify
Tim Thomas
2602 Englewood Drive, Melbourne, FL 32940
(321) 223-1016
thomas5878@bellsouth.net
Announced 1/11/2016
Qualified
Unopposed

 

City of Melbourne City Council, District 3

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Yvonne Minus
3111 Swift Street, Melbourne, FL 32901
(321) 591-7054
minus4district3@yahoo.com
Announced 10/5/2015
Qualified
Will Appear in General Election
Dan Porsi
2009 Oak Street, Melbourne, FL 32901
(321) 508-0682
dporsi@aol.com
Announced 2/3/2016
Qualified
Will Appear in General Election

 

City of Melbourne City Council, District 5

Incumbent | Elected from City of Melbourne

Candidate Status
Paul Alfrey
1058 Alexia Street, Melbourne, FL 32935
(321) 508-4339
alfrey345@yahoo.com
Website: electpaulalfrey.com
Announced 11/19/2014
Qualified
Will Appear in General Election
CJ Johnson
1104 June Drive, Melbourne, FL 32935
(321) 501-9903
CJforMelbourne@gmail.com
Website: cjformelbourne.com
Announced 8/5/2015
Qualified
Will Appear in General Election

 

Town of Melbourne Beach Commissioner (3 seats available)

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Beach

Candidate Status
Tom Davis Qualified
Will Appear in General Election
Margot Dorfman Qualified
Will Appear in General Election
Gail Gowdy Qualified
Will Appear in General Election
Wyatt Hoover Qualified
Will Appear in General Election

 

Town of Melbourne Village Mayor/Commissioner

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village

Candidate Status
Rand Carroll Unopposed

 

Town of Melbourne Village Commissioner, Seat 2

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village

Candidate Status
L. Scott McCoy Unopposed

 

Town of Melbourne Village Commissioner, Seat 5

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village

Candidate Status
David Sinton Unopposed

 

Town of Melbourne Village Commissioner, Seat 6

Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village

Candidate Status
Stephen J. Gaul Unopposed

 

City of Palm Bay City Council, Mayor

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
William Capote
1452 Glendale Ave. NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 220-0217
votecapote@gmail.com
Announced 12/4/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
John J. Mazziotti
415 Brickell Street, SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 626-2224
mayorpb@gmail.com
Announced 8/26/2016
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election
Bill Rettinger
1277 Harlingen Road SW, Palm Bay, FL 32908
(321) 914-2502
medicaidadvocates1@gmail.com
Announced 7/20/2016
Withdrawn 8/4/2016

 

City of Palm Bay City Council, Seat 2

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Ashley Lorraine Borkowski
717 Walmsley St. SW, Palm Bay, FL 32908
(321) 802-3175
ashley.borkowski2@gmail.com
Announced 11/5/2015
Withdrawn 2/10/2016
Harry Santiago Jr.
409 Breckenridge Circle, SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 557-3823
harrysantiagojr@gmail.com
Website: www.voteforharryjr.com
Announced 5/22/2015
Qualified 8/22/2016
Will Appear in General Election
Daniel Antonio Wall-DeSousa
518 Hatcher Street, SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 802-5379
dan@dan4PB.com
Website: www.Dan4PB.com
Announced 11/10/2015
Qualified 8/26/2016
Will Appear in General Election

 

City of Palm Bay City Council, Seat 3

Incumbent | Elected from City of Palm Bay

Candidate Status
Jose G. Aguiar
1321 Tidewell St. SE, Palm Bay, FL 32909
(321) 890-3693
distinoeec@gmail.com
Announced 1/26/2016
Withdrawn 8/10/2016
Brian Jacob Anderson
170 Hearthside Ave. NW, Palm Bay, FL 32907
(321) 557-6162
andersonforseat3@yahoo.com
Announced 10/5/2015
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
Maria DeChristofano
1141 Meadowbrook Road, NE, Palm Bay, FL 32905
(321) 266-1530
maria@dechristofano.com
Website: http://www.mariadechristofano.com/
Announced 11/3/2015
Qualified 8/23/2016
Will Appear in General Election
Santa Isabel Wright
P.O. Box 100154, Palm Bay, FL 32910
(321) 482-7006
mrsisabelwright@aol.com
Announced 11/5/2015
Qualified 8/25/2016
Will Appear in General Election

 

Town of Palm Shores Councilmember, Seat 2

Incumbent | Elected from Town of Palm Shores

Candidate Status
Charles "Chase" Chambliss Qualified
Unopposed

 

Town of Palm Shores Councilmember, Seat 4

Incumbent | Elected from Town of Palm Shores

Candidate Status
Sharon Secord Qualified
Unopposed

 

City of Rockledge City Council Seat 1

Incumbent | Elected from City of Rockledge

Candidate Status
Joe Lee Smith Qualified
Unopposed

 

City of Rockledge City Council Seat 2

Incumbent | Elected from City of Rockledge

Candidate Status
Shaun Ferguson Qualified
Will Appear in General Election
Carol Laymance Qualified
Will Appear in General Election

 

City of Satellite Beach Mayor

Incumbent | Elected from City of Satellite Beach

Candidate Status
Frank Catino
Website: www.votefrankcatino.com
Announced 8/11/2016
Qualified 8/15/2016
Will Appear in General Election
Sheryl Denan
606 Barcelona Ct, Satellite Beach, FL 32937
321-693-6945
sheryldenan@sheryldenan.org
Website: www.sheryldenan.org
Announced 8/24/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election

 

City of Satellite Beach City Council (2 seats available)

Incumbent | Elected from City of Satellite Beach

Candidate Status
Mark A. Brimer Announced 8/12/2016
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election
Daniel "Danny D." D'Agostino
435 Desoto Parkway Satellite Beach, FL 32937
(321) 779-9522
dannydsbcc@gmail.com
Website: Danieldandagostino.com
Announced 8/22/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
Melinda "Mindy" Gibson
Mindyforcitycouncil@gmail.com
Website: www.votemindygibson.com
Announced 8/22/2016
Qualified 8/23/2016
Will Appear in General Election
Ryan Goersch
(321) 831-9301
ryan@ryangoersch.com
Website:  www.ryangoersch.com
Announced 8/24/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election

 

City of Titusville City Council, Seat 2

Incumbent | Elected from City of Titusville

Candidate Status
Samantha Seidel Siegel
3 Indian River Avenue #803, Titusville, FL 32796
(321) 307-0291
Smnthsiedel05@gmail.com
Announced 5/9/2016
Did Not Qualify
Sarah Stoeckel
2700 Mangrum Place, Titusville, FL 32780
(321) 392-4111
Stoeckel.sarah@yahoo.com
Announced 9/25/2015
Qualified 6/22/16
Will Appear in General Election
Shawn Williams
2467 South Washington Avenue #308B, Titusville, FL 32780
(321) 289-7333
electshawn2016@cfl.rr.com
Website: http://www.ElectShawn2016.com
Facebook: https://www.facebook.com/Shawn-Williams-for-Titusville-City-Council-145507805861929/
Announced 5/6/2015
Qualified 6/10/2016
Will Appear in General Election

 

City of Titusville City Council, Seat 3

Incumbent | Elected from City of Titusville

Candidate Status
Aldon Bookhardt
1116 South Street, Titusville, FL 32780
(321) 360-9377
Aldon@bookhardt.net
Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary
Dan Diesel
940 Palermo Road, Titusville, FL 32780
(321) 615-1019
poppop56@outlook.com
Announced 4/19/2016
Qualified 6/14/2016
Elected in Primary
Don Human
1965 Tranquility Lane, Titusville, FL 32796
(321) 360-8262
Ti-con@cfl.rr.com
Announced 6/22/2016
Qualified 6/22/2016
Defeated in Primary
Ralph “Joe” Urich
(321) 917-9419
Joeu2003@gmail.com
Announced 6/20/2016
Qualified 6/24/2016
Defeated in Primary

 

City of Titusville Mayor, Seat 4

Incumbent | Elected from City of Titusville

Candidate Status
Walt Johnson
67 E. Broad Street, Titusville, FL 32796
(321) 268-1917
johnsonwaltj@yahoo.com
Website: votewaltjohnson.com
Facebook: facebook.com/WaltJohnsonforMayor/
Announced 2/1/2016
Qualified 6/14/2016
Will Appear in General Election
Robert Jordan
1605 White Drive, Suite P, Titusville, FL 32780
(321) 698-7710
robert@jordanformayor.com
Website: www.jordanformayor.com
Facebook:  https://www.facebook.com/teamingfortitusville/
Announced 2/13/2015
Qualified 6/13/2016
Will Appear in General Election
Patrick D. Pearce
5616 Andrea St. Titusville, FL 32780
(321) 268-9769
Patrick@voteforpatrick.com
Website: www.VoteForPatrick.com
Facebook: https://www.facebook.com/Patrick-Pearce-For-Titusville-Mayor-1690527067879297
 Announced 6/3/2016
Qualified 6/20/2016
Defeated in Primary

 

City of Titusville City Council, Seat 5

Incumbent | Elected from City of Titusville

Candidate Status
Stan Johnston
860 Poinsettia Avenue, Titusville, FL 32796
(321) 267-7343
guindolaj1@aol.com
Announced 6/22/2016
Qualified 6/23/2016
Withdrawn 11/1/2016
Jo Lynn Nelson
5 Indian River Avenue, Titusville, FL 32796
(321) 412-5427
Jnelson5386@cfl.rr.com
Website: jolynnfortitusville.com
Announced 4/25/2016
Qualified 6/10/2016
Unopposed
Al Shastri
2175 B Cheney Highway, Titusville, FL 32780
(321) 543-2391
alkeshshastri@yahoo.com
Website: www.alshastri.com
Announced 5/4/2016
Qualified 6/21/2016
Defeated in Primary

 

City of West Melbourne Mayor

Incumbent | Elected from City of West Melbourne

Candidate Status
Hal J. Rose
2403 Woodfield Circle, West Melbourne, FL 32904
(321) 768-7518
haljrose@bellsouth.net
Announced 3/11/2015
Qualified 8/11/2016
Unopposed
Richard J. Venerable
255 Bry-Lynn Drive, West Melbourne, FL 32904
(321) 213-3558
Rikv08@aol.com
Announced 3/2/2015
Did Not Qualify

 

City of West Melbourne City Council (3 seats available)

Incumbent | Elected from City of West Melbourne

Candidate Status
Pat Bentley
542 Lake Ashley, West Melbourne, FL 32904
(321) 724-4255
patbentley@cfl.rr.com
Website: patbentley.us
Announced 4/2/2015
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election
Stephany Eley
2446 Crystal Oaks Lane, West Melbourne, FL 32904
(321) 724-0168
stephanyeley@gmail.com
Website: StephanyEley.com
Announced 8/17/2016
Qualified 8/24/2016
Will Appear in General Election
Adam Gaffney
2465 Tuscarora Ct., West Melbourne, FL 32904
(321) 537-5485
adam.gaffney@yahoo.com
Announced 10/7/2015
Qualified 8/16/2016
Will Appear in General Election
Robert Luber
1943 Woodfield Circle, West Melbourne, FL 32904
(321) 258-5459
RobertHLuber@gmail.com
Website: RobertLuber.com
Announced 3/6/2015
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election
Barbara A. Smith
848 Potomac Drive, West Melbourne, FL 32904
(321) 728-8510
det765@aol.com
Announced 2/3/2016
Qualified 8/12/2016
Will Appear in General Election

 

Barefoot Bay Trustee (3 seats available)

Incumbent | Elected from Barefoot Bay

Candidate Status
Frank Cavaliere
Candidate Report
Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Joseph B. Klosky
Candidate Report
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Will Appear in General Election
Brian K. Lavier
Candidate Report
Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Will Appear in General Election
Harold Wortman
Candidate Report

(321) 327-9116
hlwortman915@aol.com
Announced 4/13/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election

 

Heritage Isle Community Development District, Seat 5

Incumbent | Elected from Heritage Isle Community Development District

Candidate Status
Kenneth Bonin Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

Holiday Park Trustee, Group 2

Incumbent | Elected from Holiday Park

Candidate Status
Rebecca A. Earnest Announced 6/20/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

Holiday Park Trustee, Group 6

Incumbent | Elected from Holiday Park

Candidate Status
Cathleen Brennen Announced 6/23/2016
Qualified 6/23/2016
Unopposed

 

Holiday Park Trustee, Group 8

Incumbent | Elected from Holiday Park

Candidate Status
Keith Rittscher Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed

 

Montecito Community Development District, Seat 1

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
Ed Henson Announced 5/11/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed
Dennis Patrick Kill Announced 5/18/2016
Qualified 6/20/2016
Withdrawn 9/15/2016

 

Montecito Community Development District, Seat 2

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
Cathi Baglin Announced 5/4/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Marla Coradi
(724) 679-7599
Announced 5/20/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election

 

Montecito Community Development District, Seat 3

Incumbent | Elected from Montecito Community Development District

Candidate Status
James Edward Bourdeau Announced 5/9/2016
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

North Merritt Island Dependent Special District, Group 2

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
Christopher A. Cook Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed

 

North Merritt Island Dependent Special District, Group 6

Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Candidate Status
Gina Lindhorst Announced 6/24/2016
Qualified 6/24/2016
Unopposed

 

Viera East Community Development District, Seat 3

Incumbent | Elected from Viera East Community Development District

Candidate Status
Vin Amarante
Candidate Report
Announced 5/31/2016
Qualified 6/20/2016
Will Appear in General Election
Jo Walsh
Announced 6/22/2016
Qualified 6/22/2016
Will Appear in General Election

 

Viera East Community Development District, Seat 4

Incumbent | Elected from Viera East Community Development District

Candidate Status
William Oakley Announced 6/15/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

Viera East Community Development District, Seat 5

Incumbent | Elected from Viera East Community Development District

Candidate Status
Melinda M. Thomsen
Candidate Report
Announced 6/13/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

Viera Stewardship District, Seat 2

Incumbent | Elected from Viera Stewardship District

Candidate Status
Christopher S. Wright Announced 6/16/2016
Qualified 6/20/2016
Unopposed

 

Viera Stewardship District, Seat 4

Incumbent | Elected from Viera Stewardship District

Candidate Status
Tiffani A. Bissett Announced 6/22/2016
Qualified 6/22/2016
Unopposed

 

Republican State Committeewoman

Candidate Status
Cheryl L. Lankes
Candidate Report
1356 Jane Ct.
Merritt Island, FL 32952
(321) 960-5577
partysmart@cfl.rr.com
Website: www.cheryllankes4statecommitteewoman.weebly.com
Qualified
Elected in Primary
Carlyle N. "Carlie" Rogers
Candidate Report
4260 Stoney Point Road
Melbourne, Florida 32940
(321)223-8573
cnrogers@cfl.rr.com
Facebook: www.facebook.com/carlie.rogers.75
Qualified
Defeated in Primary

 

Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 121

Candidate Status
Theresa Ellen Moore Qualified
Elected in Primary
Bryn Taylor Qualified
Defeated in Primary

 

Democratic Precinct Committeeman, Precinct 222

Candidate Status
John W Duncan Qualified
Withdrawn 7/1/2016
Boris Pelakh Qualified
Unopposed

 

Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 222

Candidate Status
Elizabeth A Duncan Qualified
Withdrawn 7/1/2016
Susan Pelakh Qualified
Unopposed

 

Democratic Precinct Committeeman, Precinct 302

Candidate Status
John D Frazier Qualified
Elected in Primary
Richard B Spix III Qualified
Defeated in Primary

 

Democratic Precinct Committeeman, Precinct 311

Candidate Status
Michael S Petek Qualified
Defeated in Primary
Douglas Siemers Qualified
Elected in Primary

 

Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 400 (2 seats available)

Candidate Status
Amber Lynne Cansino Qualified
Defeated in Primary
Catherine Martinez Qualified
Elected in Primary
Christine Suleski Qualified
Defeated in Primary
Melanie Torres Qualified
Elected in Primary

 

Republican Precinct Committeeman, Precinct 429 (3 seats available)

Candidate Status
Stuart Gorin Qualified
Elected in Primary
John P La Salle Qualified
Defeated in Primary
Roger Teurfs Qualified
Defeated in Primary
Allan J. Trucano Qualified
Elected in Primary
Ronald Ziegler Qualified
Elected in Primary

 

Democratic Precinct Committeewoman, Precinct 529

Candidate Status
Lara Coffey Qualified
Elected in Primary
Margaret M Koelling Qualified
Defeated in Primary

Home