• Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
Active Registered Voters
  • as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • NPAs
  • Minor:
  • Total:

2010 Candidates

Unless specified, all contests are Vote for One.

FEDERAL

United States Senator | United States Representative, District 15 | United States Representative, District 24

STATE

Governor/Lieutenant Governor | Attorney General | Chief Financial Officer | Commissioner of Agriculture

LEGISLATIVE

State Senator, District 24 | State Senator, District 26

State Representative, District 29 | State Representative, District 30 | State Representative, District 31 | State Representative, District 32 | State Representative, District 80

COUNTY

Clerk of the Circuit Court

County Commissioner, District 2 | County Commissioner, District 4

Canaveral Port Authority, District 1 | Canaveral Port Authority, District 3 | Canaveral Port Authority, District 4 | Canaveral Port Authority, District 5

NONPARTISAN

Supreme Court Retention

Fifth District Court of Appeal Retention

Circuit Court Judge, Group 3 | Circuit Court Judge, Group 6 | Circuit Court Judge, Group 9 | Circuit Court Judge, Group 16 | Circuit Court Judge, Group 22 | Circuit Court Judge, Group 24

County Court Judge, Group 1 | County Court Judge, Group 2 | County Court Judge, Group 4

School Board, District 1 | School Board, District 2School Board, District 5

Sebastian Inlet District, District 4 | Sebastian Inlet District, District 5

Soil and Water Conservation District, Group 1 | Soil and Water Conservation District, Group 2 | Soil and Water Conservation District, Group 4

SPECIAL DISTRICTS

Barefoot Bay Recreation District (3 seats)

Baytree Community Development District, Group 3 | Baytree Community Development District, Group 4 | Baytree Community Development District, Group 5

Heritage Isle Community Development District, Group 1 | Heritage Isle Community Development District, Group 2

Holiday Park Recreation District, Group 2 | Holiday Park Recreation District, Group 4 | Holiday Park Recreation District, Group 6 | Holiday Park Recreation District, Group 8

North Merritt Island Dependent Special District, Group 1 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 3 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 5 | North Merritt Island Dependent Special District, Group 7

Viera East Community Development District, Group 1 | Viera East Community Development District, Group 2

CITIES AND TOWNS

Cape Canaveral Council

Cocoa Council District 1 | Cocoa Council District 4

Cocoa Beach Commission Seat 4 | Cocoa Beach Commission Seat 5

Grant-Valkaria Town Council

Indialantic Mayor | Indialantic Council Seat 1 | Indialantic Council Seat 2 | Indialantic Council Seat 4

Indian Harbour Beach Council Seat 4 | Indian Harbour Beach Council Seat 5

Malabar Council District 1 | Malabar Council District 2 | Malabar Council District 3

Melbourne Council District 6

Melbourne Beach Commissioner at Large

Mebourne Village Commission

Palm Bay Council Seat 4 | Palm Bay Council Seat 5

Palm Shores Council Seat 2 | Palm Shores Council Seat 4

Rockledge Council Seat 1 | Rockledge Council Seat 2

Titusville Council Seat 1 | Titusville Council Seat 3 | Titusville Council Seat 5

West Melbourne Mayor | West Melbourne City Council


UNITED STATES SENATOR
Elected Statewide

REPUBLICAN

William Escoffery III
Status: Defeated in August 24 Primary Election
265 Country Club Road, Shalimar, FL 32579
850-225-7228

William Billy Kogut
Status: Defeated in August 24 Primary Election
12 Winchester Road, Ormond Beach, FL 32174

Marco Rubio
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
4027 South LeJeune Road, Coral Gables, FL  33146

DEMOCRATIC

Glenn A. Burkett
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5431 North Airport-Pulling Road, Naples, FL 34109
239-596-3611

Maurice A. Ferre
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 558807, Miami, FL 33255
305-910-0207

Jeff Greene
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 6757, West Palm Beach, FL  33405
561-376-2816

Kendrick B. Meek
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
111 NW 183rd Street, Suite 325, Miami, FL 33169
305-655-3213

NO PARTY

Lewis Jerome Armstrong
 
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
7536 Jane Lane North, Jacksonville, FL 32210
904-771-0809

Sue Askeland
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1396 SW Palm City Road, Stuart, FL  34994
772-287-9178

Bobbie Bean
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
500 Ruffian's Way, Sebring, FL  33875
863-385-2229

Charlie Crist
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1694, Tallahassee, FL  32302

Bruce Ray Riggs
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2620 North Donovan Avenue, Crystal River, FL  34428
352-364-1928

Rick Tyler
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4 North Navy Boulevard, Pensacola, FL  32507
850-417-4888

CONSTITUTION

Bernie DeCastro
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 3336, Ocala, FL  34478
352-867-8877

LIBERTARIAN

Alexander Andrew Snitker
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 5411, Spring Hill, FL  34611
727-424-9530

WRITE-IN

Piotr Blass
Status: Qualified for November 2 General Election
113 West Tara Lakes, Boynton Beach, FL  33436
561-523-1701

George Drake
Status: Qualified for November 2 General Election
2745 Fieldstone Court, Orlando, FL  32839
407-859-7191

Howard Knepper
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 601013, North Miami Beach, FL  33160
305-948-3525

Carol Ann Joyce LaRosa
Status: Qualified for November 2 General Election
181 Hosmer Avenue, Englewood, FL  34223
941-473-3056 

Richard Lock
Status: Qualified for November 2 General Election
1016 Patriot Place, Dunedin, FL  34698
727-736-8233

Robert Monroe
Status: Qualified for November 2 General Election
2235 Turnberry Drive, Oviedo, FL  32765
407-492-8189

Belinda Gail Quarterman-Noah
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 46535, Tampa, FL  33646
813-388-6755

 

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 15
Elected from Congressional District 15

REPUBLICAN

Bill Posey
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1824 South Fiske Boulevard, Rockledge, FL  32955

DEMOCRATIC

Shannon Roberts
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 155, Cape Canaveral, FL  32920

 

UNITED STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 24
Elected from Congressional District 24

REPUBLICAN

Sandra "Sandy" Adams
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1566, Orlando, FL 32802

Karen Diebel
Status: Defeated in August 24 Primary Election
127 West Fairbanks Avenue #482, Winter Park, FL 32789
772-224-1166

Tom Garcia
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5037, Titusville, FL 32783

Deon Long
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 3119, Winter Park, FL 32790

Craig S. Miller
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2640A Mitcham Drive, Tallahassee, FL 32308

DEMOCRATIC

Suzanne Kosmas
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1547, New Smyrna Beach, FL 32170
386-428-3900

Paul P. Partyka
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1025 Nancy Circle, Winter Springs, FL  32708

WRITE-IN

Nicholas Ruiz III
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 1372, New Smyrna Beach, FL  32170
386-451-3800

 

GOVERNOR/LIEUTENANT GOVERNOR
Elected Statewide

REPUBLICAN

Mike McCalister
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3201 Foxden Lane, Plant City, FL  33565
727-641-4873

Bill McCollum
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 915006, Longwood, FL  32791

Rick Scott
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
1400 Gulf Shore Boulevard North, Suite 148, Naples, FL 34102

DEMOCRATIC

Brian P. Moore
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5742, Spring Hill, FL  34611
352-686-9936

Alex Sink
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 75590, Tampa, FL 33675

NO PARTY

Michael E. Arth
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
302 South Hayden Avenue, Deland, FL 32724
386-738-2230

Daniel Imperato
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
222 Lakeview Avenue #296, West Palm Beach, FL 33401
561-805-9494

Farid Khavari
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 570502, Miami, FL 33257
786-286-6697

C. C. Reed
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
145 NE 78th Street #606, Miami, FL 33138
786-715-9338

INDEPENDENCE

Peter L. Allen
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 2206, Riverview, FL 33568
813-671-3122

WRITE-IN

Josue Larose
Status: Qualified for November 2 General Election
Post Office Box 9961, Fort Lauderdale, FL 33310
954-839-7197

 

ATTORNEY GENERAL
Elected Statewide

REPUBLICAN

Holly Benson
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2640A Mitcham Drive, Tallahassee, FL 32308

Pam Bondi
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
610 South Boulevard, Tampa, FL 33606

Jeff Kottkamp

Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 10787, Tallahassee, FL  32302

DEMOCRATIC

Dave Aronberg
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 5400872, Greenacres, FL 33454

Dan Gelber
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
801 Arthur Godfrey Road, Suite #400, Miami Beach, FL 33140
305-538-8373

NO PARTY

 Jim Lewis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2215 Manatee Drive, Fort Lauderdale, FL 33316
954-907-2788

 

CHIEF FINANCIAL OFFICER
Elected Statewide

REPUBLICAN 

Jeff Atwater
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 14366, North Palm Beach, FL 33408

DEMOCRATIC

Loranne Ausley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 10083, Tallahassee, FL 32302

NO PARTY

Ken Mazzie
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 354608, Palm Coast, FL  32135
386-206-1870

Tom Stearns
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 637, Dade City, FL  33526
727-271-3737

 

COMMISSIONER OF AGRICULTURE
Elected Statewide

REPUBLICAN

Adam H. Putnam
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 547, Bartow, FL 33831

DEMOCRATIC

Scott Maddox
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1507, Tallahassee, FL  32302
850-222-6020

NO PARTY

 Thad Hamilton
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
9352 NW 46th Court, Sunrise, FL 33351
954-547-9115

TEA

Ira Chester
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3305 Claiborne Court, Tallahassee, FL  32312

 

STATE SENATOR, DISTRICT 24
Elected from Senatorial District 24

REPUBLICAN

Thad Altman
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
2106 Lionel Drive, Melbourne, FL 32940

Bart Carmichael
Status: Defeated in August 24 Primary Election
342 Carmel Drive, Melbourne, FL 32940
321-536-4924

NO PARTY

Steven Edmonds
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1022 Vannessa Drive, Oviedo, FL 32765
407-701-9045

 

STATE SENATOR, DISTRICT 26
Elected from Senatorial District 26

REPUBLICAN

Mike Haridopolos
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 33326, Indialantic, FL 32903
321-752-3131


STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 29
Elected from House District 29

REPUBLICAN

Robert "Rob" Dale
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1720 Curlew Court, Rockledge, FL 32955
321-254-6404

Tom Goodson
Status: Elected in August 24 Primary Election
630 Cidco Road, Cocoa, FL 32926
321-631-5523

Erin K. Grall
Status: Defeated in August 24 Primary Election
220 56th Drive SW, Vero Beach, FL  32968

J. Roger Shealy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1724 Smith Drive, Titusville, FL  32780

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 30
Elected from House District 30

REPUBLICAN

Ritch Workman
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
6450 Anderson Way, Melbourne, FL 32940
321-292-1880

DEMOCRATIC

Amy C. Tidd
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1357 Heritage Acres Boulevard, Rockledge, FL 32955
321-631-3916

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 31
Elected from House District 31

REPUBLICAN

Lori Halbert
Status: Defeated in August 24 Primary Election
343 Orlando Boulevard, Indialantic, FL  32903
321-508-6936

John Tobia
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 372920, Satellite Beach, FL  32937
321-591-4990

DEMOCRATIC

Jane Havet
Status: Defeated in August 24 Primary Election
646 Hunan Street NE, Palm Bay, FL  32907
321-557-6836

Jodi James
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
2613 Larry Court, Melbourne, FL  32935
321-253-3673

Joe Pishgar
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1500 Whitman Drive, West Melbourne, FL 32904
321-727-2929

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 32
Elected from House District 32

REPUBLICAN

Steve Crisafulli
Status: Elected Without Opposition
5525 North Courtenay Parkway, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131

 

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 80
Elected from House District 80

REPUBLICAN

Art Argenio
Status: Defeated in August 24 Primary Election
4215 North Highway A1A, Fort Pierce, FL 34949
772-464-0966

Debbie Mayfield
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
1820 Ocean Way, Vero Beach, FL 32963

Bradley Ward
Status: Defeated in August 24 Primary Election
6230 59th Court, Vero Beach, FL  32967
772-453-9898

WRITE-IN

Derek Muller
Status: Qualified for November 2 General Election
865 34th Avenue, Vero Beach, FL  32960

 

CLERK OF THE CIRCUIT COURT
Elected Countywide

REPUBLICAN

Joanne Corby
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2462 Chapparal Drive, Melbourne, FL  32934
321-259-4210

Clarissa E. Harrell
Status: Defeated in August 24 Primary Election
8195 North Wickham Road, Suite 200, Melbourne, FL  32940
321-794-1851

Mitch Needelman
Status: Elected in August 24 Primary Election
2317 South Bignonia Street, Melbourne, FL  32901
321-768-7752

 

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 2
Elected from County Commission District 2

REPUBLICAN

Chuck Nelson
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 540156, Merritt Island, FL  32954
321-543-7085

Clyde Thodey
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 540993, Merritt Island, FL  32954-0933

LIBERTARIAN

Ilene Davis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
315 Brevard Avenue, Cocoa, FL  32922

TEA

Ron Taylor
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2111 Winston Drive, Cocoa, FL  32926

WRITE-IN

Court Roberts
Status: Qualified for November 2 General Election
21 West Point Drive, Cocoa Beach, FL  32931

 

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 4
Elected from County Commission District 4

REPUBLICAN

Mary Bolin
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
380 Sherwood Avenue, Satellite Beach, FL  32937

Matt Nye
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 121383, West Melbourne, FL  32912
321-626-9791

WRITE-IN

Brieanne Daigle
Status: Qualified for November 2 General Election
2291 Windham Drive, Melbourne, FL  32935
321-508-6887

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 1
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Jerry W. Allender
Status: Elected in August 24 Primary Election
719 Garden Street, Titusville, FL  32796
321-269-1511

Frank Buckoski
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3439 West Main Street, Mims, FL  32754
321-267-9305

Ken Ward
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2995 Fawn Lake Boulevard, Mims, FL  32754
321-863-6189

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 3
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Mark Cook
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1097 Coronado Drive, Rockledge, FL  32955
321-427-6812

David R. Golding
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2011 Michigan Avenue, Cocoa, FL  32926
321-258-6867

Frank E. Sullivan
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 10, Cocoa, FL  32923
321-632-0550

DEMOCRATIC

Robert "Bob" Jenkins
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1020 Kingfisher Way, Rockledge, FL  32955
321-636-2668

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 4
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Bruce Deardoff
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
28 Bogart Place, Merritt Island, FL  32953
321-452-6751

William L. Golding
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5625 Judson Road, Merritt Island, FL  32953
321-427-1457

Rod Hagen
Status: Defeated in August 24 Primary Election
801 Del Rio Way, Suite 303, Merritt Island, FL  32953-3539
321-223-7865

Kenneth P. Karpinski
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1470 Dorsal Street, Merritt Island, FL 32952
321-452-5535

Randy O'Brien
Status: Defeated in August 24 Primary Election
2070 Leeward Lane, Merritt Island, FL  32953
321-452-4878

William "Bill" Parker
Status: Defeated in August 24 Primary Election
450 Carrioca Court, Merritt Island, FL  32953
321-452-5116

INDEPENDENT

Fred Garbotz
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3875 Savannahs Trail, Merritt Island, FL  32953

 

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 5
Elected from the Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Vittoria Anne Barkley
Status: Defeated in August 24 Primary Election
7958 Evelyn Court, Cape Canaveral, FL  32920 

Malcolm (Mac) McLouth
Status: Defeated in August 24 Primary Election
5300 Ocean Beach Boulevard #406, Cocoa Beach, FL  32931
321-783-2994

Tom Weinberg
Status: Won Primary Election -- will appear on November 2 General Election ballot
404 South Banana River Boulevard, Cocoa Beach, FL  32931
321-258-8002

DEMOCRATIC

Peter "Pete" Nichols
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1912, Cape Canaveral, FL  32920
321-501-0092

 

SUPREME COURT RETENTION
Nonpartisan | Elected Statewide

(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another)

Charles T. Canady
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
222 Morningside Drive, Lakeland, FL  33803 

Jorge Labarga
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
332 South Franklin Boulevard, Tallahassee, FL  32301
850-413-8371 

James E. C. Perry
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
500 South Duval Street, Tallahassee, FL  32399
850-921-1096

Ricky L. Polston
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
500 South Duval Street, Tallahassee, FL  32399
850-488-2361

 

FIFTH DISTRICT COURT OF APPEAL RETENTION
Nonpartisan | Elected from Fifth Appelate District

(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another) 

Jay Cohen
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Jacqueline R. Griffin
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Bruce W. Jacobus
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

David A. Monaco
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Vincent G. Torpy Jr.
Status: Qualified; retention question will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available


CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Carsandra D. Buie
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 2920, Sanford, FL  32772
321-363-3039 

Oscar Hotusing
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
778 Wyeth Street, West Melbourne, FL  32904
321-544-0437

Jessica Recksiedler
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
Post Office Box 471366, Lake Monroe, FL  32747

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

David Dugan
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 9
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

George W. Maxwell
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 717, Melbourne, FL  32901

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 16
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Jeff Dowdy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
1182 Oak Creek Court, Winter Springs, FL  32708
407-696-2859

Michael J. Rudisill
Status: Elected in August 24 Primary Election
4910 Cains Wren Trail, Sanford, FL  32771

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 22
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Morgan Laur Reinman
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 24
Nonpartisan | Elected from the 18th Judicial Circuit

Linda Schoonover
Status: Elected in August 24 Primary Election
1301 South International Parkway, Suite 1041, Lake Mary, FL  32746
407-771-2000

Clayton Daniel Simmons
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 84, Cocoa, FL  32923
407-314-6085

 

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 1
Nonpartisan | Elected Countywide

David Edward Silverman
Status: Elected Without Opposition
1270 North Wickham Road, Suite 16, Box 613, Melbourne, FL  32935
321-302-4577

 

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 2
Nonpartisan | Elected Countywide

A. B. Majeed
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 4
Nonpartisan | Elected Countywide

Rhonda Babb
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

SCHOOL BOARD, DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from School Board District 1

Robert Jordan
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
1750 Lakeside Drive, Titusville, FL  32780
321-267-8990

Michael L. Krupp
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
6741 Windover Way, Titusville, FL  32780
321-269-5805

Martin McClellan
Status: Defeated in August 24 Primary Election
3595 Grantline Road, Mims, FL  32754
321-759-5955

 

SCHOOL BOARD, DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from School Board District 2

Barbara Murray
Status: Elected Without Opposition
6113 North Tropical Trail, Merritt Island, FL  32953
321-452-1623

 

SCHOOL BOARD, DISTRICT 5
Nonpartisan | Elected from School Board District 5

Dean Paterakis
Status: Defeated in August 24 Primary Election
105 Lagoon Avenue, Melbourne, FL  32901
321-220-7068

Andy Ziegler
Status: Elected in August 24 Primary Election
4045 Powell Road, West Melbourne, FL  32904
321-676-4568

 

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 4
Nonpartisan | Elected from the Sebastian Inlet District

Anthony Infantini
Status: Defeated in August 24 Primary Election
8894 Highway A1A, Melbourne Beach, FL  32951
321-951-3601

Donnie "DJ" Jenkins
Status: Defeated in August 24 Primary Election
7936 98th Court, Sebastian, FL  32967
321-271-6213

Jay Mills
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
668 Rolling Hill Drive, Sebastian, FL  32958

Ann Perry
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
Post Office Box 780778, Sebastian, FL  32978
772-589-9773

 

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 5
Nonpartisan | Elected from the Sebastian Inlet District

Jim Culberson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Pete Murphy
Status: Defeated in August 24 Primary Election
Post Office Box 411417, Melbourne, FL  32941

Joseph "Joe" Pearce
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
3279 Galleon Avenue NE, Palm Bay, FL  32905
321-369-9656

 

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected Countywide

Daniel A. DeSousa
Status: Elected Without Opposition
1171 Rock Springs Drive, Melbourne, FL  32935
321-537-5272

 

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected Countywide

Allen Cowart
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
3900 Fenner Road, Cocoa, FL  32926
321-863-4748

Tammy Michonski
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4860 Ancona Road, Cocoa, FL  32927

 

SOIL AND WATER CONSERVATION DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected Countywide

Sybrina Anderson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
524 Bernardo Avenue NE, Palm Bay, FL  32907

Gabriel E. Johnson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
439 Wilson Avenue, Satellite Beach, FL  32937
321-613-8299

Matt Susin
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
440 Paige Court, Melbourne, FL  32940
321-917-4780

 

BAREFOOT BAY RECREATION DISTRICT (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Barefoot Bay Recreation District

Bob Carillion
Status: Withdrew 10/18/10
1467 Barefoot Circle, Barefoot Bay, FL  32976
772-713-1736

Joseph B. Klosky
Status: Elected Without Opposition
960 Barefoot Blvd, Barefoot Bay, FL 32976
772-663-2243

John M. McAfee
Status: Elected Without Opposition
712 Amaryllis Drive, Barefoot Bay, FL  32976

Charles W. Mershon
Status: Elected Without Opposition
1200 Waterway Drive, Barefoot Bay, FL  32976
772-664-2122

 

BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District

Ed Rizzotti
Status: Elected Without Opposition
415 Baytree Drive, Melbourne, FL  32940
321-258-8040

 

BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District

Maria G. Hernandez
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
317 Sandhurst Drive, Melbourne, FL  32940
321-751-0014

Lou Smail
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1013 Balmoral Way, Melbourne, FL  32940
321-751-2329

 

BAYTREE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from the Baytree Community Development District

John W. Finafrock
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
510 Royston Lane, Melbourne, FL  32940
321-751-0241

Debi K. Malinak
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1123 Balmoral Way, Melbourne, FL  32940
321-757-3912

 

HERITAGE ISLE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the Heritage Isle Community Development District

E. J. "Jay" Williams, Jr.
Status: Elected Without Opposition
6635 Pacheco Lane, Viera, FL 32940
321-610-8541

 

HERITAGE ISLE COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Heritage Isle Community Development District

James S. Brown
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-504-6196

John G. Gergulis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-632-8117

 

HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

No qualified candidates


HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 4
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

John W. Corton
Status: Elected Without Opposition
141 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907-2116
321-728-1914

 

HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 6
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

No qualified candidates


HOLIDAY PARK RECREATION DISTRICT, GROUP 8
Nonpartisan | Elected from the Holiday Park Recreation District

Richard L. Kissinger
Status: Elected Without Opposition
424 Holiday Park Boulevard, Palm Bay, FL  32907

 

NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

Mary E. Hillberg
Status: Elected Without Opposition
3780 Sierra Drive, Merritt Island, FL 32953
321-453-0220

 

NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 3
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

No qualified candidates


NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 5
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

Aneta W. Ott
Status: Elected Without Opposition
5855 Broad Acres Street, Merritt Island, FL 32953
321-452-4917

 

NORTH MERRITT ISLAND DEPENDENT SPECIAL DISTRICT, GROUP 7
Nonpartisan | Elected from the North Merritt Island Dependent Special District

Ronald M. Penn
Status: Elected Without Opposition
1750 Dee Drive, Merritt Island, FL 32953

 

VIERA EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 1
Nonpartisan | Elected from the Viera East Dependent Special District

Francis C. Brothers
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
4938 Oaklefe Court, Viera, FL  32955

William Loeser
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
1553 Quinn Drive, Viera, FL  32955
321-604-5050

 

VIERA EAST COMMUNITY DEVELOPMENT DISTRICT, GROUP 2
Nonpartisan | Elected from the Viera East Dependent Special District

Eugene E. Luthe
Status: Elected Without Opposition
1667 Grand Isle Boulevard, Melbourne, FL  32940

 

CAPE CANAVERAL COUNCIL (2 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the City of Cape Canaveral

Richard Fischer
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1571, Cape Canaveral, FL  32920
321-720-9522

John Johanson
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
607 Manatee Bay Drive, Cape Canaveral, FL  32920
321-783-6821

Jim Morgan
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
551 Casa Bella Drive #201E, Cape Canaveral, FL  32920
321-784-0024

Leo Nicholas
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
250 Harbor Drive, Cape Canaveral, FL  32920
321-514-3086

Buzz Petsos
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
618 Madison Avenue, Cape Canaveral, FL  32920
321-799-1876

David Schirtzinger
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
314 Surf Drive, Cape Canaveral, FL  32920
321-799-9999

 

COCOA COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from the Cocoa Council District 1

Don Smith
Status: Withdrew 9/16/10
No address or phone information available

Clarence Whipple, Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

COCOA COUNCIL DISTRICT 4
Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 4

Jeri Ann Blanco
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Tyler Furbish
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 1091, Cocoa, FL  32923

Zack Lewis
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
321-632-8153

Miriam Moore
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

COCOA BEACH COMMISSION SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Cocoa Beach

Skip Williams
Status: Elected Without Opposition
58 Westview Lane, Cocoa Beach, FL  32922
321-783-1850

 

COCOA BEACH COMMISSION SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Cocoa Beach

Don John
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
5005 Ocean Beach Boulevard, Cocoa Beach, FL  32922
321-917-0331

Mary Nail
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
105 St. Croix Avenue, Cocoa Beach, FL  32922
321-784-2152

Dave Netterstrom
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
823 South Atlantic Avenue, Cocoa Beach, FL  32922
321-784-2967

 

GRANT-VALKARIA TOWN COUNCIL (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Grant-Valkaria

Patrick Bryan
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Daniel Faden
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Joseph J. Hackford
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Dan Robino
Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

INDIALANTIC MAYOR
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

David I. Berkman
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Robert L. Cochran, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

Lisa Leger Frazier
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Randy Greer
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Tony Laginess
Status: Withdrew 9/15/10
No address or phone information available

 

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

Loren Goldfarb
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the Town of Indialantic

Stuart Glass
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Laura Lewandowski
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

INDIAN HARBOR BEACH COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Indian Harbour Beach

Mary Anne O'Neill
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Indian Harbour Beach

Scott Nickle
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

MALABAR COUNCIL DISTRICT 1
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar

Carl A. Beatty
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Nancy Borton
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MALABAR COUNCIL DISTRICT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar

Wayne E. Abare
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

David White
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MALABAR COUNCIL DISTRICT 3
Nonpartisan | Elected from the Town of Malabar

Donald E. Krieger
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 7, Malabar, FL  32950

Steve Rivet
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 6
Nonpartisan | Elected from the City of Melbourne

Greg Jones
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2721 Golf Lake Circle #1721, Melbourne, FL  32935
321-242-3444

James P. Teele
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
Post Office Box 360353, Melbourne, FL  32936-0353
321-615-9090

 

MELBOURNE BEACH COMMISSIONER AT LARGE (2 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Melbourne Beach

Gail Gowdy
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Paul Guglietta
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Jay Gurecki
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Stefan Hartmann
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Rocco Maglio
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

MELBOURNE VILLAGE COMMISSION (4 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the Town of Melbourne Village

Priscilla Griffith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

David Simon
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

Richard Jones
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

L. Scott McCoy
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

PALM BAY COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the City of Palm Bay

Kristine Marie Isnardi
Status: Qualified
562 Olivia Street SW, Palm Bay, FL  32908
321-727-9801

Benjamin J. Kiszkiel
Status: Qualified
419 Scanlon Road SW, Palm Bay, FL  32908
321-728-1906

 

PALM BAY COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Palm Bay

Ken Greene
Status: Qualified
1701 Ardmore Street NE, Palm Bay, FL  32907
321-725-2217

Sandra Karwel
Status: Qualified
1142 Bianca Drive NE, Palm Bay, FL  32905
321-501-5797

Milo Matthew Zonka
Status: Qualified
1077 Jupiter Boulevard NW, Palm Bay, FL  32907
321-409-8909

 

PALM SHORES COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the Town of Palm Shores

Sheila Donahue
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

PALM SHORES COUNCIL SEAT 4
Nonpartisan | Elected from the Town of Palm Shores

Bill Blucker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the City of Rockledge

Joe Lee Smith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 2
Nonpartisan | Elected from the City of Rockledge

Dick Blake
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

 

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 1
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville

Kathleen Burson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Don D. Human
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available

Paul Secor
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Richard Ware
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available

 

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 3
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville

Aldon Bookhardt
Status: Defeated in August 24 Primary Election
No address or phone information available

Walt Johnson
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

Patrick Pearce
Status: In runoff -- will appear on November 2 Election ballot
No address or phone information available

 

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 5
Nonpartisan | Elected from the City of Titusville

Curt Leady
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

Rita Pritchett
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
No address or phone information available

 

WEST MELBOURNE MAYOR
Nonpartisan | Elected from the City of West Melbourne

Bill Mettrick
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2533 Ventura Circle, West Melbourne, FL 32904
321-728-5609

Hal J. Rose
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2403 Woodfield Circle, West Melbourne, FL 32904
321-768-7518

 

WEST MELBOURNE CITY COUNCIL (3 SEATS)
Nonpartisan | Elected from the City of West Melbourne

Pat Bentley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
542 Lake Ashley Circle, West Melbourne, FL  32904-1985
321-724-4255

Stephany Eley
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
2446 Crystal Oaks Lane, West Melbourne, FL  32904
321-724-0168

Michael Hazlett
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
544 Lake Ashley Circle, West Melbourne, FL  32904

Brian Jack
Status: Qualified; will appear on November 2 General Election ballot
734 John Carroll Lane, West Melbourne, FL 32904

Home