• Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
  • Dynamic Rotator
Active Registered Voters
  • as of
  • Republicans:
  • Democrats:
  • NPAs
  • Minor:
  • Total:

2008 Candidates

FEDERAL
President/Vice President | United States Representative, District 15 | United States Representative, District 24

STATE
State Attorney, 18th Judicial Circuit | Public Defender, 18th Judicial Circuit

LEGISLATIVE
State Senator, District 24 | State Representative, District 29 | State Representative, District 30 | State Representative, District 31 | State Representative, District 32 | State Representative, District 80

COUNTY
Clerk of the Circuit Court | Sheriff | Property Appraiser | Tax Collector | Supervisor of Elections
County Commissioner, District 1 | County Commissioner, District 3 | County Commissioner, District 5
Canaveral Port Authority, District 2 | Canaveral Port Authority, District 4 | Canaveral Port Authority, District 5

NONPARTISAN
Supreme Court Retention | Fifth District Court of Appeal Retention
Circuit Court Judge, Group 1 | Circuit Court Judge, Group 2 | Circuit Court Judge, Group 4 | Circuit Court Judge, Group 5 | Circuit Court Judge, Group 8 | Circuit Court Judge, Group 12 | Circuit Court Judge, Group 13 | Circuit Court Judge, Group 14 | Circuit Court Judge, Group 15 | Circuit Court Judge, Group 16 | Circuit Court Judge, Group 17 | Circuit Court Judge, Group 18 | Circuit Court Judge, Group 19 | Circuit Court Judge, Group 21 | Circuit Court Judge, Group 23 | Circuit Court Judge, Group 25
County Court Judge, Group 3 | County Court Judge, Group 8 | County Court Judge, Group 9
School Board Member, District 3 | School Board Member, District 4 | School Board Member, District 5
Sebastian Inlet District, District 1 | Sebastian Inlet District, District 2 | Sebastian Inlet District, District 3
Soil and Water District, Group 1 | Soil and Water District, Group 3 | Soil and Water District, Group 5

SPECIAL DISTRICTS
Barefoot Bay Trustees
Baytree Supervisor, Group 1 | Baytree Supervisor, Group 2
Holiday Park Trustee, Group 2 | Holiday Park Trustee, Group 4 | Holiday Park Trustee, Group 6 | Holiday Park Trustee, Group 8
North Merritt Island Representative, Group 2 | North Merritt Island Representative, Group 4 | North Merritt Island Representative, Group 6
Viera East Supervisor, Group 3 | Viera East Supervisor, Group 4 | Viera East Supervisor, Group 5

CITY
Cape Canaveral Council
Cocoa Mayor | Cocoa Council District 2 | Cocoa Council District 3
Cocoa Beach Mayor
Grant-Valkaria Council
Indian Harbour Beach Council Seat 1 | Indian Harbour Beach Council Seat 2
Indialantic Mayor | Indialantic Council Seat 4
Malabar Mayor | Malabar Council District 1 | Malabar Council District 2 | Malabar Council District 3
Melbourne Mayor | Melbourne Council District 1 | Melbourne Council District 3 Melbourne Council District 5
Melbourne Beach Mayor
Melbourne Village Mayor/Commissioner | Melbourne Village Commission
Palm Bay Mayor | Palm Bay Council Seat 2 | Palm Bay Council Seat 3
Palm Shores Council Seat 2 | Palm Shores Council Seat 3 | Palm Shores Council Seat 4
Rockledge Mayor | Rockledge Council Seat 3 | Rockledge Council Seat 4
Satellite Beach Council
Titusville Mayor (Seat 4) | Titusville Council Seat 2
West Melbourne Council

PRESIDENT/VICE PRESIDENT

Elected Nationwide

REPUBLICAN

John McCain/Sarah Palin
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

DEMOCRATIC

Barack Obama/Joe Biden
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

SOCIALISM AND LIBERATION

Gloria La Riva/Eugene Puryear
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

CONSTITUTION

Chuck Baldwin/Darrell Castle
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

PROHIBITION

Gene Amondson/Leroy Pletten
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

LIBERTARIAN

Bob Barr/Wayne A. Root
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

OBJECTIVIST

Thomas Robert Stevens/Alden Link
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
53-50 194th Street, Fresh Meadows, NY 11365
718-357-7075

SOCIALIST WORKERS

James Harris/Alyson Kennedy
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

GREEN

Cynthia McKinney/Rosa Clemente
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

AMERICA'S INDEPENDENT

Alan Keyes/Brian Rohrbough
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

ECOLOGY

Ralph Nader/Matt Gonzalez
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

SOCIALIST

Brian Moore/Stewart Alexander
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

BOSTON TEA

Charles Jay/John Wayne Smith
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

WRITE-IN

Gary Nettles/Brad Krones
Status: Qualified for November 4 General Election
416 North Disston Avenue, Tarpon Springs, FL 34689
727-934-8292

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 15

Elected from Congressional District 15

REPUBLICAN

Alan Bergman
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 33729, Indialantic, FL 32903
321-536-7652

Kevin Lehoullier
Status: Defeated in August 26 Primary Election
13685 87th Street, Fellsmere, FL 32948
772-571-0350

Bill Posey
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1803 Hensley Drive, Rockledge, FL 32955

DEMOCRATIC

Stephen Blythe
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
509 North River Oaks Drive, Indialantic, FL 32903

Paul Rancatore
Status: Defeated in August 26 Primary Election
107 River Oak Drive, Vero Beach, FL 32963
772-492-0034

NO PARTY

Trevor Lowing
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
110 Sherwood Avenue, Satellite Beach, FL 32937
321-473-4728

Frank Zilaitis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1704 Airport Boulevard #B, Melbourne, FL 32901
321-728-5847

UNITED STATES REPRESENTATIVE, DISTRICT 24

Elected from Congressional District 24

REPUBLICAN

Jason Paul Davis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
526 Newton Road, Port Orange, FL 32127
386-690-7648

Tom Feeney
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1420 Alafaya Trail #103, Ovideo, FL 32765

DEMOCRATIC

Clint Curtis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 1456, Titusville, FL 32780
321-795-7922

Suzanne M. Kosmas
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 1547, New Smyrna Beach, FL 32169
386-427-0439

NO PARTY

Gaurav Bhola
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 781471, Orlando, FL 32878
407-459-1590

STATE ATTORNEY, 18TH JUDICIAL CIRCUIT

Elected from 18th Judicial Circuit

REPUBLICAN

Norm Wolfinger
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PUBLIC DEFENDER, 18TH JUDICIAL CIRCUIT

Elected from 18th Judicial Circuit

REPUBLICAN

J. R. Russo
Status: Elected Without Opposition
129 Bahama Boulevard, Cocoa Beach, FL 32931
321-433-0084

STATE SENATOR, DISTRICT 24 (Special Election)

Elected from State Senate District 24

REPUBLICAN

Thad Altman
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
6767 North Wickham Road, Suite 400, Melbourne, FL 32940
321-421-6988

DEMOCRATIC

Kendall T. Moore
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
429 Cobblewood Drive, Rockledge, FL 32955

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 29

Elected from State House District 29

REPUBLICAN

Ralph Poppell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 690025, Vero Beach, FL 32969

DEMOCRATIC

Wes McCarville
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
3490 Gatlin Drive, Rockledge, FL 32955
321-574-5559

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 30

Elected from State House District 30

REPUBLICAN

Tres Holton
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1729 La Maderia Drive SW, Palm Bay, FL 32908
321-960-2378

Ritch Workman
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
6450 Anderson Way, Melbourne, FL 32940
321-255-5367

DEMOCRATIC

Amy C. Tidd
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1357 Heritage Acres Boulevard, Rockledge, FL 32955
321-631-3916

WRITE IN

Harry Allen Jr.
Status: Withdrew
5025 Indigo Way, Melbourne, FL 32940

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 31

Elected from State House District 31

REPUBLICAN

Ken Babington
Status: Defeated in August 26 Primary Election
417 Lighthouse Landing Street, Satellite Beach, FL 32937
321-298-3382

Jason Steele
Status: Defeated in August 26 Primary Election
542 Coconut Street, Satellite Beach, FL 32937
321-258-8993

Ron Stump
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1263 Jenkin Avenue NE, Palm Bay, FL 32907
321-693-5746

John Tobia
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
519 Temple Street, Satellite Beach, FL 32937
321-779-3312

WRITE IN

Carol Drake Wheatley
Status: Qualified for November 4 General Election
1218 Seminole Drive, Indian Harbor Beach, FL 32937

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 32

Elected from State House District 32

REPUBLICAN

Steve Crisafulli
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
5125 Mallard Lakes Court, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131

DEMOCRATIC

Tony Sasso
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
319 Cyprus Drive, Cocoa Beach, FL 32931
321-784-8094

STATE REPRESENTATIVE, DISTRICT 80

Elected from State House District 80

REPUBLICAN

Debbie Mayfield
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 644127, Vero Beach, FL 32964

DEMOCRATIC

Neal Abarbanell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
9556 Doubloon Drive, Vero Beach, FL 32963
305-522-3572

CLERK OF THE CIRCUIT COURT

Elected Countywide

REPUBLICAN

Scott Ellis
Status: Elected in August 26 Primary Election
Post Office Box 410458, Melbourne, FL 32941
321-254-7061

Mitch Needelman
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2317 South Bignonia Street, Melbourne, FL 32901
321-768-7752

SHERIFF

Elected Countywide

REPUBLICAN

Jack Parker
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 541425, Merritt Island, FL 32954-1425
321-452-8104

DEMOCRATIC

Mose Alexander
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 560119, Rockledge, FL 32955
321-631-3499

Gary E. Young
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 237476, Cocoa, FL 32923-7476
321-633-4279

PROPERTY APPRAISER

Elected Countywide

REPUBLICAN

Steve Burdett
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1207 Heritage Acres, Rockledge, FL 32955
321-639-4481

Jim Ford
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
2584 Christopher Drive, Titusville, FL 32780
321-794-3604

Robert F. VanVolkenburgh
Status: Defeated in August 26 Primary Election
512 North Harbor City Boulevard, Melbourne, FL 32935
321-501-8242

Helen Voltz
Status: Defeated in August 26 Primary Election
778 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904
321-725-1736/321-507-7646

DEMOCRATIC

Larry E. Hughes
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
7972 Timberlake Drive, West Melbourne, FL 32904
321-724-4203

Charlie Sitton
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2904 Maderia Circle, Melbourne, FL 32935

TAX COLLECTOR

Elected Countywide

REPUBLICAN

Jackie Colon
Status: Defeated in August 26 Primary Election
702 Damek Terrace SW, Palm Bay, FL 32908

Lisa Cullen
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
5165 Pine Street, Cocoa, FL 32927
321-302-0005

DEMOCRATIC

Laura Dils
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
601 Hawksbill Island Drive, Satellite Beach, FL 32937
321-779-8611

Carie Exline
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 236051, Cocoa, FL 32923
321-632-2893

SUPERVISOR OF ELECTIONS

Elected Countywide

REPUBLICAN

Beth Allen
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 541932, Merritt Island, FL 32954
321-302-8839

J. B. Kump
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 5429, Titusville, FL 32783-5429
321-567-5000

Lori Scott
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 121658, West Melbourne, FL 32912-1658

Glenn Willis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 54, Sharpes, FL 32959
321-863-1944

DEMOCRATIC

Frank C. Grieco, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1142 Wren Circle, Barefoot Bay, FL 32976
321-917-0635

NO PARTY

Frank Buckoski
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
3439 West Main Street, Mims, FL 32754
321-267-9305

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 1

Elected from County Commission District 1

REPUBLICAN

Meredith Eberhart
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 0478, Sharpes, FL 32959

Jeff Rainey
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3075 Old Dixie Highway, Mims, FL 32754
321-302-9132

J. Roger Shealy
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
350 North Washington Avenue, Suite J, Titusville, FL 32796
321-269-6611

DEMOCRATIC

Robin Fisher
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1760 Lakeside Drive, Titusville, FL 32780
321-543-3362

Maureen Rupe
Status: Defeated in August 26 Primary Election
7185 Bright Avenue, Cocoa, FL 32927
321-639-6839

Al Yorston
Status: Defeated in August 26 Primary Election
6810 Caliph Avenue, Cocoa, FL 32927
321-637-9185

LIBERTARIAN

Ilene Davis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 381, Titusville, FL 32781
321-631-1127

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 3

Elected from County Commission District 3

REPUBLICAN

Jan Conrad
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2081 Stratford Pointe Drive, West Melbourne, FL 32904
321-725-7179

Trudie Infantini
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
8894 South A1A, Melbourne Beach, FL 32951-4009

C. R. (Ronnie) Mc Lellan
Status: Defeated in August 26 Primary Election
4055 Mc Lellan Avenue, Grant-Valkaria, FL 32950
321-288-1840

Pat Woodard
Status: Defeated in August 26 Primary Election
641 Roth Court SE, Palm Bay, FL 32909
321-728-4979

DEMOCRATIC

Edward (Ed) Geier
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
803 Brow Court NE, Palm Bay, FL 32905
321-768-7937

COUNTY COMMISSIONER, DISTRICT 5

Elected from County Commission District 5

REPUBLICAN

Andy Anderson
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 121586, Melbourne, FL 32912
321-252-4175

Janice Kershaw
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3667 Carriage Gate Drive, Melbourne, FL 32904
321-733-5535

Keene Maines
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2551 Vermont Street, Melbourne, FL 32904

Cheryl Palmer
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 360665, Melbourne, FL 32936
321-242-2009

WRITE IN

Daniel Reyes
Status: Qualified for November 4 General Election
3007 Cambria Avenue SW, Palm Bay, FL 32908
321-768-7617

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 2

Elected from Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Joe D. Matheny
Status: Elected Without Opposition
355 Indian River Avenue, Titusville, FL 32796
321-267-3733

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 4

Elected from Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

William L. Golding
Status: Defeated in August 26 Primary Election
5625 Judson Road, Merritt Island, FL 32953
321-427-1457

Ralph Kennedy
Status: Elected in August 26 Primary Election
4720 Seminole Trail, Merritt Island, FL 32953
321-452-5564

CANAVERAL PORT AUTHORITY, DISTRICT 5

Elected from Canaveral Port Authority

REPUBLICAN

Malcolm (Mac) McLouth
Status: Won Primary Election - Will Appear on November 4 General Election Ballot
5300 Ocean Beach Boulevard #406, Cocoa Beach, FL 32931
321-783-2994

Charlie Ragland
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3613 S. Banana River Boulevard D206, Cocoa Beach, FL 32931

Rich Shoar
Status: Defeated in August 26 Primary Election
2020 N. Atlantic Avenue #505N, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 652-5974

Steve Zatroch
Status: Defeated in August 26 Primary Election
4570 Ocean Beach Boulevard #56, Cocoa Beach, FL 32931
321-784-9993

DEMOCRATIC

Peter Nichols
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
205 Cherie Down Lane, Cape Canaveral, FL 32920
321-784-6153

SUPREME COURT RETENTION

Nonpartisan | Voted on Statewide

Charles T. Wells

Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

FIFTH DISTRICT COURT OF APPEAL RETENTION

Nonpartisan | Voted on by Fifth Appellate District

(Note: the candidates below are each running for retention; they are not opposing one another)

Kerry I. Evander
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1010 North Palm Avenue, Indialantic, FL 32903

C. Alan Lawson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 South Beach Street, Daytona Beach, FL 32114
386-947-1506

Richard B. Orfinger
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

William David Palmer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 South Beach Street, Daytona Beach, FL 32114
386-947-1502

Thomas D. Sawaya
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 1

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Preston Silvernail
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Nancy F. Alley
Status: Elected Without Opposition
1684 Onondaga Drive, Geneva, FL 32732
407-665-5342

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John M. Harris
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 5

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Donna L. McIntosh
Status: Elected Without Opposition
1001 Heathrow Park Lane, Suite 4001, Lake Mary, FL 32746

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 8

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Bruce W. Jacobus
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 12

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John D. Galluzzo
Status: Elected Without Opposition
2448 Shoal Creek Court, Oviedo, FL 32765
407-365-3514

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 13

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John D. Moxley Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 14

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

John M. "Jack" Griesbaum
Status: Elected Without Opposition
955 Country Club Drive, Titusville, FL 32780

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 15

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Tonya B. Rainwater
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 16

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

James E. C. Perry
Status: Elected Without Opposition
Post Office Box 2514, Sanford, FL 32772
407-665-4217

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 17

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Meryl L. Allawas
Status: Defeated in August 26 Primary Election
Post Office Box 542770, Merritt Island, FL 32954-2770
321-298-8526

Robert T. Burger
Status: Elected in August 26 Primary Election
200 South Harbor City Boulevard, Suite 303, Melbourne, FL 32901
321-984-9100

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 18

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Charles J. Roberts
Status: Elected Without Opposition
1241 Florida Avenue South, Rockledge, FL 32955
321-638-2002

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 19

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Alan A. Dickey
Status: Elected Without Opposition
215 Shady Oaks Circle, Lake Mary, FL 32746
407-665-4048

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 21

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Kenneth R. Lester Jr.
Status: Elected Without Opposition
327 Vista Oak Drive, Longwood, FL 32779
407-665-5341

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 23

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

Robert A. Wohn Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

CIRCUIT COURT JUDGE, GROUP 25

Nonpartisan | Elected from 18th Judicial Circuit

George B. Turner
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 3

Nonpartisan | Elected Countywide

Michelle Baker
Status: Elected in August 26 Primary Election
835 Cheney Highway, Suite A, Titusville, FL 32780
321-269-3080

Oscar A. Hotusing
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1331 South Harbor City Boulevard, Melbourne, FL 32901
321-698-2545

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 8

Nonpartisan | Elected Countywide

Benjamin B. Garagozlo
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

COUNTY COURT JUDGE, GROUP 9

Nonpartisan | Elected Countywide

Kelly J. McKibben
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from School Board District 3

Seeta Begui
Status: Defeated in August 26 Primary Election
802 Loggerhead Island Drive, Satellite Beach, FL 32937
(321)271-6740

Amy Kneessy
Status: Elected in August 26 Primary Election
285 Satellite Avenue, Satellite Beach, FL 32937
321-779-8198

SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 4

Nonpartisan | Elected from School Board District 4

Richard P. Contreras
Status: Defeated in August 26 Primary Election
3022 St. Helen's Way, Melbourne, FL 32935
321-242-6350

Karen Henderson
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
1725 Suffolk Court, Rockledge, FL 32955
321-609-9083

Dean Paterakis
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1904 Glen Meadows Circle, Melbourne, FL 32935
321-255-1282

Gary A. Shiffrin
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
4770 Parkstone Drive, Rockledge, FL 32955
321-639-5031

Tom Wuchte
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1751 Sarno Road #5, Melbourne, FL 32935
321-693-9534

SCHOOL BOARD MEMBER, DISTRICT 5 (Special Election)

Nonpartisan | Elected from School Board District 5

Margie Kinder
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1685 Sawgrass Drive SW, Palm Bay, FL 32908
321-729-0160

Stuart Rowan
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
3759 Peacock Drive, Melbourne, FL 32904
321-243-2500

Andrew J. Ziegler
Status: In Runoff - Will Appear on November 4 General Election Ballot
Post Office Box 120416, West Melbourne, FL 32912
321-821-0730

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 1

Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District

Jonathan "JB" Bredemeyer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2101 Belmont Way, West Melbourne, FL 32904
772-359-8331

Joseph D. Hallowell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
809 Kanawha Street, Melbourne, FL 32901

Jenny Lawton Seal
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2215 Myla Lane, Melbourne, FL 32935
321-302-2137

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 2

Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District

Tim Freeman
Status: Withdrew 10/3/08
Post Office Box 780607, Sebastian, FL 32978
772-589-5240

Donnie "DJ" Jenkins
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
210 Ridgemont Circle SW, Palm Bay, FL 32909
321-271-6213

Beth L. Mitchell
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
598 Futch Way, Sebastian, FL 32958
772-589-5969

Lisa Roma
Status: Withdrew 10/2/08
Post Office Box 781716, Sebastian, FL 32978
772-581-0273

SEBASTIAN INLET DISTRICT, DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from Sebastian Inlet District

C. Raymond Reed
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2714 School Drive NE, Palm Bay, FL 32905
321-951-9333

Jeannett Westlake
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
110 San Paulo Circle, West Melbourne, FL 32904

SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 1

Nonpartisan | Elected Countywide

Caroline Christian
Status: Elected Without Opposition
2870 South Courtenay Parkway, Merritt Island, FL 32952
321-456-9969

SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 3

Nonpartisan | Elected Countywide

Reed C. Cary
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
413 Sunset Boulevard, Melbourne Beach, FL 32951

Nancy Marr Stephenson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
6600 Possum Lane, Mims, FL 32754

SOIL AND WATER DISTRICT, GROUP 5

Nonpartisan | Elected Countywide

Bud Crisafulli
Status: Elected Without Opposition
5525 N. Courtney Parkway, Merritt Island, FL 32953
321-453-7131

BAREFOOT BAY TRUSTEES

Nonpartisan | Elected from Barefoot Bay Recreation District

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Robert J. Allan
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
831 Vireo Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-539-8526

Joseph B. Klosky
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
960 Barefoot Boulevard, Barefoot Bay, FL 32976
772-663-2243

John M. McAfee
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
712 Amaryllis Drive, Barefoot Bay, FL 32976

Charles W. Mershon
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1200 Waterway Drive, Barefoot Bay, FL 32976
772-664-2122

BAYTREE SUPERVISOR, GROUP 1

Nonpartisan | Elected from Baytree Community Development District

G. Melvin Mills, Jr.
Status: Elected Without Opposition
8200 Compton Way, Melbourne, FL 32940

BAYTREE SUPERVISOR, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from Baytree Community Development District

Michael W. Harden
Status: Elected Without Opposition
982 Balmoral Way, Melbourne, FL 32940
321-693-9115

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

Richard H. Hayes
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
150 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907

Edward C. Goodfield
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1251 Joy Court NE, Palm Bay, FL 32907
321-953-3385

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

John W. Corton
Status: Elected Without Opposition
141 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907-2116

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 6

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

Gerald R. Livermore
Status: Elected Without Opposition
399 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907
321-768-6286

HOLIDAY PARK TRUSTEE, GROUP 8

Nonpartisan | Elected from Holiday Park Recreation District

Richard L. Kissinger
Status: Elected Without Opposition
424 Holiday Park Boulevard NE, Palm Bay, FL 32907

NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 2

Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

No qualified candidates

NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Thomas A. McFarland
Status: Elected Without Opposition
3115 Water Oak Drive, Merritt Island, FL 32953
321-454-4265

NORTH MERRITT ISLAND REPRESENTATIVE, GROUP 6

Nonpartisan | Elected from North Merritt Island Dependent Special District

Shaye J. Williams
Status: Elected Without Opposition
5900 North Tropical Trail, Merritt Island, FL 32953

VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 3

Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District

James B. Seidel
Status: Elected Without Opposition

VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 4

Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District

Vincent Anella
Status: Elected Without Opposition
1607 Grand Isle Boulevard, Melbourne, FL 32940
321-253-1089

VIERA EAST SUPERVISOR, GROUP 5

Nonpartisan | Elected from Viera East Community Development District

Rob Dale
Status: Elected Without Opposition
7331 Office Park Suite #3, Melbourne, FL 32940

Jack Mc Ginn
Status: Withdrew
4776 Parkstone Drive, Viera, FL 32955
321-636-0609

CAPE CANAVERAL COUNCIL

Nonpartisan | Elected from City of Cape Canaveral

VOTE FOR NO MORE THAN TWO

Robert E. Hoog
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

John Johanson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Leo Nicholas
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jack Olive
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Betty Walsh
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

COCOA MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Cocoa

Mike Blake
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

David Golding
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Dontavious "Tay" Smith
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
Post Office Box 756, Cocoa, FL 32922

COCOA COUNCIL DISTRICT 2

Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 2

A. Dora Jackson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jake Williams, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

COCOA COUNCIL DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from Cocoa Council District 3

Charlie Love
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Pat McCrary
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

COCOA BEACH MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Cocoa Beach

Leon "Skip" Beeler
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

GRANT-VALKARIA COUNCIL

Nonpartisan | Elected from Town of Grant-Valkaria

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Wally Bowles
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Cathy Landrum Demott
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Lisette M. Kolar
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jason B. Mahaney
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Dan Robino
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIALANTIC MAYOR

Nonpartisan | Elected from Town of Indialantic

David Berkman
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Robert L. Cochran, Jr.
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIALANTIC COUNCIL SEAT 4

Nonpartisan | Elected from Town of Indialantic

Mike Borysiewicz
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Randall S. Greer
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 1

Nonpartisan | Elected from City of Indian Harbour Beach

Tim Muth
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Gene Newberry
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

INDIAN HARBOUR BEACH COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from City of Indian Harbour Beach

James Nolan, Sr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MALABAR MAYOR

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Thomas M. Eschenberg
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Bridget A. Ports
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MALABAR COUNCIL DISTRICT 1

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Nancy Borton
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MALABAR COUNCIL DISTRICT 2

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Brian Vail
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MALABAR COUNCIL DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from Town of Malabar

Donald E. Krieger
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available
321-724-2143

Charles D. "Chuck" McClelland
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Steve Rivet
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Harry C. Goode, Jr.
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 1

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Mike Nowlin
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
313 Live Oak Lane, Melbourne, FL 32935
321-254-1886

Tammy Sandberg
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
2983 Saint Helen's Way, Melbourne FL 32935
321-253-1271

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 3

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Kathy Meehan
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
1310 East Prospect Avenue, Melbourne, FL 32901
321-984-7588

Pat Poole
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Merrill Robertson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE COUNCIL DISTRICT 5

Nonpartisan | Elected from City of Melbourne

Molly Tasker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

MELBOURNE BEACH MAYOR

Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Beach

Rita A. Karpie
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Thomas R. Shaw
Status: Withdrew 10/8/08
No address or phone information available

William G. Stacey
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE VILLAGE MAYOR/COMMISSIONER

Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Village

Scott McCoy
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Lyle Zody
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

MELBOURNE VILLAGE COMMISSIONER

Nonpartisan | Elected from Town of Melbourne Village

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Priscilla Griffith
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

Richard Jones
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

David F. Sinton
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM BAY MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay

John J. Mazziotti
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM BAY COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay

Brian Jacob Anderson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

James Brock
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

William Capote
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Natasha C. Logan Munnings
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

PALM BAY COUNCIL SEAT 3

Nonpartisan | Elected from City of Palm Bay

Michele Paccione
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Bruce Wechsler
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Grace White
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

PALM SHORES COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores

Sheila Donahue
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM SHORES COUNCIL SEAT 3

Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores

Paul Bonville
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

PALM SHORES COUNCIL SEAT 4

Nonpartisan | Elected from Town of Palm Shores

Bill Blucker
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

ROCKLEDGE MAYOR

Nonpartisan | Elected from City of Rockledge

Larry L. Schultz
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 3

Nonpartisan | Elected from City of Rockledge

Colleen M. Stuart
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

ROCKLEDGE COUNCIL SEAT 4

Nonpartisan | Elected from City of Rockledge

Frank T. Forester
Status: Elected Without Opposition
No address or phone information available

SATELLITE BEACH COUNCIL

Nonpartisan | Elected from City of Satellite Beach

VOTE FOR NO MORE THAN TWO

Michael E. Chase
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Jeffrey E. Fleis
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Pamela Stamm
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

TITUSVILLE MAYOR (SEAT 4)

Nonpartisan | Elected from City of Titusville

Bob Barrows
Status: Defeated in August 26 Primary Election
No address or phone information available

Wes Joyner
Status: Defeated in August 26 Primary Election
1191 S Park Ave Apt H, Titusville, FL 32780
321-264-9941

Ron Swank
Status: Defeated in August 26 Primary Election
No address or phone information available

Jim Tulley
Status: Elected in August 26 Primary Election
1305 Ranchero Avenue, Titusville, FL 32780
321-383-1268

TITUSVILLE COUNCIL SEAT 2

Nonpartisan | Elected from City of Titusville

Martha Jane (MJ) Long
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
300 York Avenue, Titusville, FL 32796
321-298-5996

Andrew Whitaker
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
143 Harrison Street, Titusville, FL 32780

WEST MELBOURNE COUNCIL

Nonpartisan | Elected from City of West Melbourne

VOTE FOR NO MORE THAN THREE

Pat Bentley
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Stephany Eley
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Bill Mettrick
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
No address or phone information available

Damian Wilson
Status: Qualified; will appear on November 4 General Election ballot
755 Triple Crown Lane, West Melbourne, FL 32904
321-369-9992

Home