The 2014 Primary Election was held on August 26th.
The 2014 General Election was held on November 4th.
Unless specified, all contests were Vote for One.
Federal |
Statewide |
United States Representative, District 8 |
Governor
Attorney General
Chief Financial Officer
Commissioner of Agriculture |
Legislative |
County |
State Senator
State Representatives |
County Commission, District 2
County Commission, District 4
Canaveral Port Authority, District 1
Canaveral Port Authority, District 3
Canaveral Port Authority, District 5
School Board, District 1
School Board, District 2
School Board, District 5
Soil and Water Conservation District
|
Judicial |
Municipal |
Circuit Court Judges
County Court Judge, Group 3
County Court Judge, Group 8 |
Cape Canaveral
Cocoa
Cocoa Beach
Grant-Valkaria
Indialantic
Indian Harbour Beach
Malabar
Melbourne
Melbourne Beach
Melbourne Village
Palm Bay
Palm Shores
Rockledge
Satellite Beach
Titusville
West Melbourne |
Special Districts |
|
Barefoot Bay Trustee
Baytree Supervisor
Heritage Isle Supervisor
Holiday Park Trustee
Montecito Community Development
North Merritt Island Representative
Viera East Supervisor |
|
County Commission, District 2
Incumbent | Elected from Commission District 2
Candidate |
Status |
Jim Barfield (REP)
Candidate Report
435 Sims Way, Merritt Island, FL 32952
(321) 543-6200
jim@barfield2014.com
|
Announced 4/8/2013
Qualified 6/16/2014
Advanced to General Election |
Michael Hartman (REP)
Candidate Report
1370 Taurus Ct, Merritt Island, FL 32953
(321) 453-9587
mm1370@aol.com
|
Announced 5/9/2013
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
Defeated in Primary
|
JJ McCurry (LPF)
Candidate Report
1562 University Ln. Apt. 712, Cocoa, FL 32922
|
Announced 6/19/2014
Qualified 6/20/2014 |
Chuck Sheridan (REP)
Candidate Report
321-252-7863
votechucksheridan@outlook.com
|
Qualified 6/20/2014
Defeated in Primary
|
Jack Smink (NPA)
Candidate Report
1053 George Avenue, Rockledge, FL 32955
(321) 604-0531
jacksmink@aol.com
|
Announced 7/13/2012
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
|
Ron Taylor (REP)
Candidate Report
3708 N. Courtenay Parkway Suite 103, Merritt Island, FL 32953
(321) 452-2821
voterontaylor@gmail.com
|
Announced 6/11/2013
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
Defeated in Primary
|
County Commission, District 4
Incumbent | Elected from Commission District 4
Candidate |
Status |
David Armstrong (REP)
Candidate Report
5615 Willoughby Dr., Melbourne, FL 32934
(321) 508-7944
dave@armstrongforbrevard.com
|
Announced 12/27/2012
Met Petition Requirement
Qualified 6/18/2014
Defeated in Primary
|
Richard J. Charbonneau (REP)
Candidate Report
420 Port Royal Blvd., Satellite Beach, FL 32937
(321) 777-9311
Richard.Charbonneau@yahoo.com
|
Announced 7/11/2013
Met Petition Requirement
Qualified 6/19/2014
Defeated in Primary
|
Greg Jones (REP)
Candidate Report
P.O. Box 1269, Melbourne, FL 32902
(321) 480-1234
greg@electgregjones.com
|
Announced 1/24/2013
Met Petition Requirement
Qualified 6/20/2014
Defeated in Primary
|
Bill Klein (REP)
Candidate Report
1371 Cape Sable Dr., Melbourne, FL 32940
(321) 242-1991
bill.klein@votebillklein.com
|
Announced 12/12/2012
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
Defeated in Primary
|
Rick Lacey (REP)
Candidate Report
2822 Sonoma Way, Viera, Fl 32955
(321) 446-0768
VoteRickLacey@gmail.com
|
Announced 5/1/2014
Met Petition Requirement
Qualified 6/18/2014
Defeated in Primary
|
George Lebovitz (LPF)
Candidate Report
1649 PGA Blvd., Melbourne, FL 32935
(321) 591-6037
glebovitz@att.net
|
Announced 4/10/2014
Qualified 6/16/2014 |
Mike McCarty (DEM)
Candidate Report
1165 Clubhouse Drive, Viera, FL 32955
(321) 482-3605
mike@mccarty2014.com
|
Announced 4/4/2014
Qualified 6/18/2014 |
Curt Smith (REP)
Candidate Report
4457 Coquina Ridge Dr., Melbourne, FL 32935
(321) 591-6557
Curt@CurtSmith2014.com
|
Announced 1/4/2013
Met Petition Requirement
Qualified 6/17/2014
Advanced to General Election |
Frank Zilaitis (REP)
Candidate Report
128 Anona Place, Indian Harbour Beach, FL 32937
(321) 480-7597
Frank@321Brevard2020.com
|
Announced 4/16/2014
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
Defeated in Primary
|
Canaveral Port Authority, District 1
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority District 1
Canaveral Port Authority, District 3
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority District 3
Canaveral Port Authority, District 5
Incumbent | Elected from Canaveral Port Authority District 5
Candidate |
Status |
Thomas Weinberg (REP)
Candidate Report
404 S. Banana River Blvd., Cocoa Beach, FL 32931
(321) 258-8002
tweinberg2@gmail.com |
Announced 8/1/2013
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|
School Board, District 1
Incumbent | Elected from School Board District 1
Candidate |
Status |
Misty Belford
Candidate Report
1630 N. Singleton Ave., Titusville, FL 32796
(407) 474-4226
mbelford@cfl.rr.com
|
Announced 9/10/2013
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
Elected in Primary
|
Paul Chinaris
Candidate Report
5493 Jamaica Rd, Cocoa, FL 32927
(321) 506-0822
paulchinaris@gmail.com |
Announced 7/26/2013
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
Defeated in Primary
|
School Board, District 2
Incumbent | Elected from School Board District 2
School Board, District 5
Incumbent | Elected from School Board District 5
Soil and Water Conservation District, Seat 2
Incumbent | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Allen Cowart
|
Qualified 6/19/2014
(Elected Without Opposition) |
Soil and Water Conservation District, Seat 4
Incumbent | Elected Countywide
Candidate |
Status |
Sybrina Anderson
534 Bernardo Ave. NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 676-6217
SybrinaAnderson@yahoo.com |
Qualified 6/18/2014
(Elected Without Opposition) |
County Court Judge, Group 3
Incumbent | Elected Countywide
County Court Judge, Group 8
Incumbent | Elected Countywide
Cape Canaveral City Council (2 Seats Available)
Incumbent | Elected from City of Cape Canaveral
Candidate |
Status |
R.E. "Bob" Hoog |
Qualified 8/22/2014 |
Betty Walsh |
Qualified 8/22/2014 |
Don Willis |
Qualified 8/22/2014 |
Cocoa City Council, District 1
Incumbent | Elected from City of Cocoa District 1
Candidate |
Status |
Michael C. Blake |
(Elected Without Opposition) |
Cocoa City Council, District 4
Incumbent | Elected from City of Cocoa District 4
Candidate |
Status |
Tyler Furbish
PO Box 1091, Cocoa, FL 32923
(321) 604-1879
tfurbish@cocoafl.org
|
Announced 3/5/2014
(Elected Without Opposition) |
Cocoa Beach Commissioner, Seat 4
Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach
Candidate |
Status |
Dlorah "Dee Dee" Sheffield
37 Harbor Circle, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 799-5419
dd4cb@live.com
|
Announced 1/27/2014
Qualified 8/18/2014 |
Skip Williams
58 Westview Lane, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 783-1850
skipwilliamscocoabeach@gmail.com
|
Announced 1/2/2014
Qualified 8/18/2014
|
Cocoa Beach Commissioner, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Cocoa Beach
Candidate |
Status |
Adrianne Dillon |
Announced 3/17/2014 |
Ann Herzog
24 Yacht Haven Drive, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 613-2716
herzog@entechcreative.com
|
Announced 8/22/2014
Qualified 8/22/2014 |
Michael Miller
45 Country Club Road, Cocoa Beach, FL 32931
(678) 467-9909
mmiller3243@gmail.com
|
Announced 4/22/2014
Qualified 8/22/2014
|
Mary Nail
105 St. Croix Avenue, Cocoa Beach, FL 32931
(321) 784-2152
votenail@cfl.rr.com |
Announced 8/22/2014
Qualified 8/22/2014
|
Grant-Valkaria Mayor
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Del Yonts
|
(Elected Without Opposition) |
Grant-Valkaria Town Council (3 Seats Available)
Incumbent | Elected from Town of Grant-Valkaria
Candidate |
Status |
Wally Bowles
|
Qualified 8/21/2014
Withdrawn 9/18/2014 |
Pat Bryan
|
Qualified 8/21/2014
(Elected Without Opposition) |
Dan Faden
|
Qualified 8/21/2014
(Elected Without Opposition)
|
Tom Sammon
|
Qualified 8/21/2014
(Elected Without Opposition)
|
Indialantic Mayor
Incumbent | Elected from Town of Indialantic
Candidate |
Status |
David Berkman
|
(Elected Without Opposition) |
Indialantic Council, Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Indialantic
Candidate |
Status |
Jill Hoffman
|
(Elected Without Opposition) |
Indialantic Council, Seat 4
Incumbent | Elected from Town of Indialantic
Candidate |
Status |
Stu Glass
|
(Elected Without Opposition) |
Indian Harbour Beach Council Member, Seat 1
Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach
Candidate |
Status |
Gene Newberry
|
(Elected Without Opposition) |
Indian Harbour Beach Council Member, Seat 2
Incumbent | Elected from City of Indian Harbour Beach
Candidate |
Status |
James Nolan, Sr.
|
(Elected Without Opposition) |
Malabar Council, District 1
Incumbent | Elected from Town of Malabar
Candidate |
Status |
Bromley "Grant" Ball
|
(Elected Without Opposition) |
Malabar Council, District 2
Incumbent | Elected from Town of Malabar
Candidate |
Status |
Brian Vail
|
(Elected Without Opposition) |
Malabar Council, District 3
Incumbent | Elected from Town of Malabar
Candidate |
Status |
Donald E. Krieger
|
(Elected Without Opposition) |
Melbourne City Council, District 2
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Betty Moore |
Qualified 8/21/2014 |
Robert Wicker |
Qualified 8/21/2014 |
Melbourne City Council, District 3
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Hazel Buggs
|
Qualified 8/21/2014 |
Yvonne Minus |
Qualified 8/21/2014 |
Dan Porsi |
Qualified 8/21/2014 |
Melbourne City Council, District 4
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Debbie Thomas
|
Qualified 8/21/2014 |
Terry L. Wooldridge, Jr.
|
Qualified 8/21/2014 |
Melbourne City Council, District 6
Incumbent | Elected from City of Melbourne
Candidate |
Status |
Teresa Lopez |
Qualified 8/21/2014 |
James P. Teele |
Qualified 8/21/2014 |
Melbourne Beach Mayor
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Beach
Candidate |
Status |
Jim Simmons |
(Elected Without Opposition) |
Melbourne Village Commission (4 Seats Available)
Incumbent | Elected from Town of Melbourne Village
Candidate |
|
Status |
Rand Carroll |
Mayor/Seat 4 |
(Elected Without Opposition) |
Stephen J. Gaul |
Seat 6
|
(Elected Without Opposition) |
L. Scott McCoy |
Seat 2 |
(Elected Without Opposition) |
David Sinton |
Seat 5 |
(Elected Without Opposition) |
Palm Shores Council, Seat 2
Incumbent | Elected from Town of Palm Shores
Candidate |
Status |
Sheila Donahue |
(Elected Without Opposition) |
Palm Shores Council, Seat 4
Incumbent | Elected from Town of Palm Shores
Candidate |
Status |
Sharon Secord |
(Elected Without Opposition) |
Palm Bay City Council, Seat 4
Incumbent | Elected from City of Palm Bay
Candidate |
Status |
Tres Holton
1729 La Maderia Drive SW, Palm Bay, FL 32908
321-960-2378
holton@holton.org
|
Qualified 8/18/2014 |
Bill Rettinger
1277 Harlingen Road, SW, Palm Bay, FL 32908
(321) 914-2502
electbill4pbseat4@gmail.com |
Announced 5/10/2013
Qualified 8/18/2014 |
Palm Bay City Council, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Palm Bay
Candidate |
Status |
Jeff Bailey
P.O. Box 101264, Palm Bay, FL 32910
jeffbaileyseat5@gmail.com |
Announced 7/25/2014
Qualified 8/21/2014 |
Ken Greene
1701 Ardmore Street, NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 725-2217
artsymum56@aol.com |
Announced 1/27/2014
Qualified 8/20/2014 |
Rockledge Mayor
Incumbent | Elected from City of Rockledge
Candidate |
Status |
Thomas J. Price |
(Elected Without Opposition) |
Rockledge City Council, Seat 3
Incumbent | Elected from City of Rockledge
Candidate |
Status |
T. Pat O'Neill |
(Elected Without Opposition) |
Rockledge City Council, Seat 4
Incumbent | Elected from City of Rockledge
Candidate |
Status |
Frank T. Forester |
(Elected Without Opposition) |
Satellite Beach City Council (2 Seats Available)
Incumbent | Elected from City of Satellite Beach
Candidate |
Status |
Dominick P. Montanaro |
(Elected Without Opposition) |
Steven L. Osmer |
(Elected Without Opposition) |
Titusville City Council, Seat 1
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Matthew Barringer |
Qualified 6/18/2014 |
Kathleen Burson |
Qualified 6/10/2014 |
Titusville City Council, Seat 3
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Walt Johnson |
Qualified 6/10/2014
(Elected Without Opposition) |
Titusville City Council, Seat 5
Incumbent | Elected from City of Titusville
Candidate |
Status |
Stan Johnston |
Qualified 6/17/2014 |
Rita Pritchett |
Qualified 6/13/2014 |
West Melbourne City Council (3 Seats Available)
Incumbent | Elected from City of West Melbourne
Candidate |
Status |
Bill Mettrick
2533 Ventura Circle, West Melbourne, FL 32904
(321) 728-5609
wjmettrick@bellsouth.net |
Announced 4/2/2014
Qualified 8/18/14
(Elected Without Opposition) |
John “Coach” Tice
78 Stephenson Drive, West Melbourne, FL 32904
321-723-0720
coachtice@aol.com |
Announced 8/4/2014
Qualified 8/20/14
(Elected Without Opposition)
|
Andrea B. Young
728 Wyeth Street, West Melbourne, FL 32904
321-726-8197
ayoung910@cfl.rr.com |
Announced 8/4/2014
Qualified 8/18/14
(Elected Without Opposition)
|
Barefoot Bay Trustee (3 Seats Available)
Incumbent | Elected from Barefoot Bay Recreation District
Baytree Supervisor, Group 3
Incumbent | Elected from Baytree Community Development District
Candidate |
Status |
Ed Rizzotti
415 Baytree Drive, Melbourne, FL 32940
(321) 258-8040
edrizzotti@gmail.com
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|
Baytree Supervisor, Group 4
Incumbent | Elected from Baytree Community Development District
Candidate |
Status |
Maria G. Hernandez
Candidate Report
317 Sandhurst Drive, Melbourne, FL 32940
(321) 751-0014
|
Announced 5/19/2014
Met Petition Requirement
Qualified 6/16/2014
|
Jen Tecson
Candidate Report
435 Baytree Dr., Melbourne, FL 32940
321-258-7027
jentecson@gmail.com
|
Qualified 6/20/2014
|
Baytree Supervisor, Group 5
Incumbent | Elected from Baytree Community Development District
Heritage Isle Supervisor, Group 1
Incumbent | Elected from Heritage Isle Community Development District
Candidate |
Status |
Jay Williams
6635 Pacheco Lane, Viera, FL 32940
(321) 610-8541
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition) |
Heritage Isle Supervisor, Group 2
Incumbent | Elected from Heritage Isle Community Development District
Candidate |
Status |
Roger Teurfs
7021 Abbeyville Road, Viera 32940
(321) 507-4026
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|
Holiday Park Trustee, Group 2
Incumbent | Elected from Holiday Park Community Development District
Candidate |
Status |
Harald T. Albinus
427 Holiday Park Blvd. NE, Palm Bay, FL 32907
(321) 722-1201
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|
Holiday Park Trustee, Group 6
Incumbent | Elected from Holiday Park Community Development District
Candidate |
Status |
Allison Kelly
1054 Sunflower Ln., Palm Bay, FL 32907
(321) 220-9141
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|
Holiday Park Trustee, Group 8
Incumbent | Elected from Holiday Park Community Development District
Candidate |
Status |
Philias R. Matton
|
Qualified 6/19/2014
(Elected Without Opposition)
|
Montecito Community Development District, Seat 5
Incumbent | Elected from Montecito Community Development District
Candidate |
Status |
Richard Wellman
710 Ventura Dr., Satellite Beach, FL 32937
(321) 610-1924
Wellman.rich@gmail.com
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|
North Merritt Island Dependent Special District Representative (4 Seats Available)
Incumbent | Elected from North Merritt Island Dependent Special District
Candidate |
Status |
Theodore William Balke
690 E. Crisafulli Rd., Merritt Island, FL 32953
(321) 735-8010
twbalke@hotmail.com |
Qualified 6/18/2014
(Elected Without Opposition)
|
Mary E. Hillberg
3780 Sierra Drive, Merritt Island, FL 32953
(321) 453-0220 |
Qualified 6/18/2014
(Elected Without Opposition)
|
Jack Ratterman
568 East Hall Rd. Merritt Island, FL 32953
(321) 492-9989
fladerat@bellsouth.net
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|
Catherine Testa
615 E. Crisafulli Rd., Merritt Island 32953 |
Qualified 6/17/2014
(Elected Without Opposition)
|
Viera East Supervisor, Group 1
Incumbent | Elected from Viera East Community Development District
Viera East Supervisor, Group 2
Incumbent | Elected from Viera East Community Development District
Candidate |
Status |
Paul McCarthy
4481 Aberdeen Circle, Rockledge, FL 32955
(321) 635-9885
|
Qualified 6/16/2014
(Elected Without Opposition)
|